Perkütan koroner girişim yapılan akut koroner sendromlu hastalarda kanama riskinin belirlenmesi
Determination of bleeding risk in patients with acute coronary syndrome undergoing percutaneous coronary intervention
- Tez No: 621329
- Danışmanlar: UZMAN FATMA KAYAALTI ESİN, DOÇ. DR. SADIK VOLKAN EMREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Özellikle perkütan koroner girişim ile tedavisi gerçekleştirilen hastaların medikal tedavisinde ikili antiplatelet ajan kullanımı hayati önem arz etmektedir. Hastaların geliş tanısının yanında iskemik ve kanama riski de göz önünde bulundurularak ikili antiplatelet süresine ve tipine karar verilmelidir. Çalışmamızda kliniğimize akut koroner sendrom ile başvuran ve ikili antiplatelet ajan ile tedavisi planlanan hastaların uzun dönem kanama risklerini belirlemek ve bunun sonunda tedaviye yönelik değişikliklerinin yapılması amaçlanmaktadır. Yöntem: Çalışmaya 1 Ocak 2008 ile 31 Temmuz 2015 tarihleri arasında kliniğimize AKS ile başvuran ve bir yıl süre ile ikili antiplatelet tedavi alan 18 yaş ile 110 yaş arası 1071 hasta alındı. Tüm hastaların demografik verileri ve laboratuvar verileri değerlendirildi. Tüm hastalar için PRECISE – DAPT skoru hesaplanarak hastalar kanama yönünden takip edildi. Ayrıca sonuçlarımız bu konuda yapılmış diğer çalışma verileri ile karşılaştırılıp değerlendirildi. Bulgular: PRECISE – DAPT skoru ortalaması özellikle kadınlarda yüksek bulundu. Kadınların neredeyse yarısında PRECISE – DAPT skoru 25 ve üzeri olup kanama yönünden yüksek riskli değerlendirildi. Yine kadınlarda erkeklere göre ortalama Hg değeri daha düşük gözlendi. PRECISE – DAPT skorunun özellikle kadınlarda daha yüksek olmasına rağmen çalışma popülasyonumuzda çok yüksek oranda daha az potent bir ajan olan klopidogrel kullanımının olması kanama oranlarının özellikle de cinsiyetler arası fark oluşmamasına katkısının olduğu düşünüldü. Sonuç: PRECISE – DAPT skorunun uzun dönem kanamayı belirlemede çok güçlü olmadığı görüldü. Çalışma sonucunda her ne kadar tek merkezli bir çalışma olsa da ülkemizde özellikle kadın ve anemik hastaların çokluğu ve buna bağlı olarak da daha yüksek PRECISE – DAPT skoruna sahip hastaların medikal tedavileri planlanırken kanama riskinin göz önünde bulundurulup tedavi planının bu doğrultuda yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The use of dual antiplatelet agents is of vital importance, especially in the medical treatment of patients treated with percutaneous coronary intervention. The decision on the type and duration of dual antiplatelet therapy should be considered according to the admission diagnosis, bleeding risk and ischemic risk. This study aims to make necessary adjustments in treatment strategies in line with our assessment on the long-term bleeding risks of patients who are treated with dual antiplatelet agents after admitted to our clinic with acute coronary syndrome. Methods: A total of 1071 patients between the ages of 18 and 110 who were admitted to our clinic between 1 January 2008 and 31 July 2015 with ACS and received dual antiplatelet therapy for one year were included in the study. Demographic characteristics and laboratory data of all patients participated in our study were analyzed. PRECISE – DAPT scores were calculated and patients were followed up for bleeding. In addition, our results were evaluated and compared with the data presented in other studies on this subject. Findings: The mean PRECISE – DAPT score was higher for women than men. For almost half of the female patients, PRECISE – DAPT score was 25 and above (≥ 25) which indicates high bleeding risks. Also, the average Hg level was lower for women for than it was for men. Although the PRECISE – DAPT score was higher in women, it was thought that the use of a very high rate of clopidogrel (a less potent agent) in our study population contributed to the fact that bleeding rates did not show any gender related difference. Result: The PRECISE – DAPT score is not found to be highly critical in the assessment of long-term bleeding risks. As a result of the study, although is a single-centre trial, in view of the high number of women and anaemic patients in our country, the risk of bleeding should be taken into consideration while planning the medical treatment of patients with higher PRECISE – DAPT scores.