Primer perkütan koroner girişim uygulanan akut koroner sendromlu hastalarda ikili antiplatelet tedaviye ek olarak absiksimab uygulanmasının kısa ve uzun dönem klinik sonuçlar üzerine etkisi
The short and long-term clinical effect of abciximab in addition to P2y12 inhibitor therapy in patients with acute coronary syndrome with primary percutaneous intervention
  1. Tez No: 781567
  2. Yazar: ONUR ALTINKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED HAKAN TAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Çalışmamızda akut koroner sendromlu (AKS) hastalarda farklı ikili antiplatelet tedavinin (İATT) absiksimab ile birlikte kullanılmasının kısa ve uzun dönem takiplerindeki major kardiyak istenmeyen olaylar (miyokart infarktüsü, inme, akut stent trombozu kardiyovaküler ölüm) ve kanama hadiselerinin klinik sonuçlarının karşılaştırılması hedeflenmiştir. Metot:.Retrospektif olarak tasarladığımız bu çalışma, 2015-2021 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Kliniğine AKS sebebiyle başvurup primer perkütan koroner girişim(PKG) yapılan ve İATT yüklemesi ve idamesine ek olarak (300 mg aspirin ardından 100 mg/gün + 600 mg klopidogrel ve ardından 75 mg/gün veya 180 mg tikagrelor ve ardından günde iki kez 90 mg veya 60 mg prasugrel, ardından 10 mg/gün) bir glikoprotein IIb/IIIa inhibitörü olan absiksimab(0.25 mg/kg bolus artı 12 saat boyunca 0.125 μg/kg/dk infüzyonu) uygulanan ardışık 852 AKS hastasından oluşmaktadır. Hastane içi klinik kanama olayları, hgb ≥ 3 g/dL düşüşü olan hastalar, hastane içi majör kardiyak istenmeyen olaylar (MKİO), 1 yıllık MKİO ve kanama komplikasyonları kaydedildi. Bulgular: Hastaların 437 'sinde (%51.3) klopidogrel, 353'ünde (%41.4) tikagrelor, 62'sinde (%7.3) prasugrel tercih edilmişti. Hastane içi MKİO, hastane içi ölüm, 1 yıllık MKİO ve 1 yıllık ölüm klopidogrel verilen hasta grubunda tikagrelor verilen hastalara göre anlamlı olarak daha fazla izlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: In our study, we aimed to compare the clinical results of major adverse cardiac events (myocardial infarction, stroke, acute stent thrombosis, cardiovacular death) and bleeding events in short and long term follow up of the use of different DAPTs with absiksimab in patients with acute coronary syndrome (ACS). Methods: This retrospective study, between years 2015-2021, in Ataturk University Faculty of Medicine Cardiology Clinic, included 852 consecutive ACS patients who were given conventional dose of abciximab (0.25mg/kg bolus followed by an infusion of 0.125 μg/kg/min for 12 hours) in addition to DAPT (300 mg aspirin followed by 100 mg/day + 600 mg clopidogrel followed by 75 mg/day or 180 mg ticagrelor followed by 90 mg twice daily or 60 mg prasugrel followed by 10 mg/day). In hospital MACE and bleedings, 1-year MACE and bleeding complications were noted Results: In 437 of the patients (51.3%) of the patients were prefered for clopidogrel, 353 (41.4%) Tikagrelor, and 62 (7.3%) were preferred.