Stabil koroner arter hastalarında interlökin-35 düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of interlocin-35 levels in stabilized coronary artery patients
- Tez No: 621368
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada, stabil koroner arter hastalığı olan hastalarda İL-35 düzeylerinin kontrol grubu ile karşılaştırılması, Gensini ve Syntax skoru kullanılarak İL-35 düzeylerinin lezyon tipi ve lezyon yaygınlığı ile ilişkisi araştırılmıştır Metod: Çalışmaya, Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kardiyoloji Kliniği'ne göğüs ağrısı ile başvuran ve myokard iskemisi açısından noninvaziv kardiyak stres testleri (myokard perfüzyon sintigrafisi ve efor testi) pozitif olan, koroner anjiografi yapıldıktan sonra koroner arter hastalığı saptanan 60 (18 kadın, 42 erkek) hasta ile normal koroner lümenogram saptanan 46 (18 kadın, 28 erkek) hasta dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, risk faktörleri, kullandığı ilaçlar, rutin kan tetkikleri ve hs-CRP düzeyleri kayıt edildi. Çalışmaya dahil edilen hastaların serum İL-35 düzeyleri ELİSA kiti kullanarak değerlendirildi Bulgular: Hasta ve kontrol grubu arasında demografik özellikler ve diğer kan tetkikleri açısından anlamlı bir farklılık izlenmedi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Purpose: In this study, IL-35 levels were compared with the control group in patients with stable coronary artery disease and the relationship of IL-35 levels with lesion type and lesion prevalance was investigated by using Gensini and Syntax score. Method: 60 patients (18 female and 42 male) coming to Bakırköy Dr. Sadi Konuk Education and Research Hospital Cardiology Department with chest pain complaint, whose noninvasive cardiac stres tests (myocardial perfusion scintihraphy and stress tests) were positive in terms of myocardial ischemia, in whom coroner artery diseases were detected after coronary angiography and 46 patients (18 female and 28 male) with normal coronary lumenogram were included in this study. The age, sex, risk factors, use of the drugs, routine blood tests, and hs-CRP levels of all patients were recorded. Serum IL-35 levels of the patients included in the study were evaluated by using ELİSA kit. Results: No significant differences were seen between patients and the control group in terms of demographic characteristics and blood tests.