Oral antikoagülan kullanan hastaların antikoagülan memnuniyeti ve açık yaralanmalarda ilk yardım bilgi düzeylerinin tespiti
Anticoagulant satisfaction of patients using oral anticoagulants and determination of first aid knowledge levels in open injuries
- Tez No: 621369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Yaşlanan popülasyonla birlikte kalp damar hastalıklarında artış görülmektedir, bu hastalıkların önlenmesi ve tedavisinde en sık kullanılan ilaç varfarindir. Varfarin hayat kurtarıcı olmasının yanı sıra ilaca özgü dikkat edilmesi gereken durumlar nedeniyle yük ve kısıtlılıklara neden olur. Ayrıca dar terapötik aralığa sahip olması nedeniyle kanama riski yüksek bir ilaçtır. Araştırma; oral antikoagülan kullanan hastalarda antikoagülan memnuniyeti ve açık yaralanmalarda ilk yardım bilgi düzeyini tespit etmek için kesitsel tipte yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini İstanbul ili Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi nöroloji kliniği/polikliniği ve kardiyoloji kliniği/polikliniği'ne başvuran araştırma kriterlerine uygun n=121 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri Duke Antikoagülan Memnuniyet Ölçeği (DAMÖ), Has-Bled kanama riski skoru, tanımlayıcı veriler ve ilk yardım bilgi düzeyi skalasından oluşan anket formu ile toplanmıştır. Verinin istatistiksel analizi SPSS23.0 (IBM Corp. Released 2015. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 23.0. Armonk, NY: IBM Corp.) istatistik paket programında yapılmıştır. Araştırmaya katılan bireylerin yaş ortalaması (ort±Ss) 60,66±13,24 yıl'dır. Çalışmaya katılan bireylerin %52,9'unu kadın, %47,1'ini erkek hastalar, %72,7'lik kısmı evliler ve %28,9'u ilkokul mezunları oluşturmaktadır. DAMÖ puan ortalaması 88,20±13,70; kısıtlılıklar alt boyutundan 33,58±7,23, yükler ve zorluklar alt boyutundan 28,19±7,16 ve olumlu etkiler alt boyutundan 24,31±3,37'dir. HAS-BLED kanama riski skoru ile DAMÖ ve ilk yardım bilgi düzeyleri arasında anlamlı ilişki bulunmamıştır (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Together with the aging population, there has been an increase in cardiovascular diseases and the most frequently used medicine in the prevention and treatment of these diseases is warfarin. Warfarin saves lives on one hand, but causes burden and limitations due to conditions specific to the medicine on the other hand. In addition, it has a higher risk of bleeding due to its narrow therapeutic interval. The study was conducted as a cross-sectional study to determine anticoagulant satisfaction in patients taking oral anticoagulants and first aid knowledge level in open injuries. Sample of the study consisted of n=121 individuals who applied to the neurology clinic/polyclinic and cardiology clinic/polyclinic at Istanbul province Sisli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital and met the inclusion criteria. Data of the study were collected with a questionnaire form including the Duke Anticoagulant Satisfaction Scale (DASS), Has-Bled bleeding risk score, descriptive data and first aid knowledge level scale. Statistical analysis of the data was performed in the SPSS23.0 (IBM Corp. Released 2015. IBM SPSS Statistics for Windows, Version 23.0. Armonk, NY: IBM Corp.) statistics package program. Age average of the individuals who participated in the study was (mean±Ss) 60,66±13,24 years. Among the participants; 52,9% consisted of female patients, 47,1% male patients, 72,7% married patients and 28,9% primary school graduate patients. Score average was found to be 88,20±13,70 for the DASS; 33,58±7,23 for the limitations lower dimension, 28,19±7,16 for the burden and difficulties lower dimension and 24,31±3,37 for the positive effects lower dimension. It was determined that there was no significant correlation between the HAS-BLED bleeding risk score and the DASS and first aid knowledge levels (p>0,05).