Comparison of milk and dairy products consumption habits of students who received / not received nutritional education at yeditepe university
Yeditepe Üniversitesi'nde beslenme eğitimi alan ve almayan öğrencilerin süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarının karşılaştırılması
- Tez No: 621378
- Danışmanlar: PROF. DR. BAKİ SERDAR ÖZTEZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma, 15 Mart –15 Nisan 2018 tarihleri arasında Yeditepe Üniversitesi'nde okuyan beslenme eğitimi alan ve almayan öğrencilerinin süt ve süt ürünleri tüketim miktarının belirlenmesi, öğrencilerin süt ve ürünleri ile ilgili bilgi seviyeleri arasındaki farklılıkların saptanması, bu besin grubunu tüketimi ile bireylerin beden kitle indeksleri (BKI) arasındaki ilişkinin incelemesi amacıyla yapılmıştır. Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi ve Eğitim Fakültesi'nin 3. ve 4. sınıflarından yaş ortalaması 22.37±1,34 yıl olan 45 erkek ve 157 kadın öğrenci çalışmaya katılmıştır. Öğrencilerin bölümlere göre dağılımları; 67 Beslenme ve Diyetetik, 40 Hemşirelik, 37 Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik, 24 Sosyoloji, 18 Tarih, 16 Matematik Öğretmenliği şeklindedir. Veri toplama aracı olarak katılımcıların sosyo-demografik özelliklerini ve süt ve süt ürünleri tüketim alışkanlıklarını sorgulayan toplamda 28 soru içeren anket formu ve süt ve süt ürünleri tüketim sıklığı ve miktarını sorgulamak için ise Besin Tüketim Sıklığı Formu (FFQ) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 21.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Çalışmamızda bireylerin süt ve süt ürünleri hakkında bilgi düzeylerini ölçmek için sorulan sorulara verdikleri yanıtlardan elde edilen verilere göre beslenme eğitimi alan bireylerin almayanlara kıyasla bu besin grubu hakkında daha fazla bilgi sahibi olduğu görülmüştür. Süt ve ürünlerinin yeterli tüketim durumu sorgulandığında ise beslenme eğitimi alan bireylerin (%54,2) beslenme eğitimi almayan (%10,5) bireylere kıyasla istatistiksel olarak daha fazla miktarda süt ve ürünü tükettikleri sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study, determined the amount of milk and dairy consumption of students receiving and not receiving nutritional education at Yeditepe University between March 15–April 15, 2018, detecting the differences between the knowledge levels of students about milk and its products, and the relationship among consumption of this nutrient group and individual's body mass indexes (BMI) were made for examination of the relationship among them. 45 male and 157 female students at the average age of 22.37±1,34 years from the 3rd and 4th grades of the Faculty of Health Sciences, Faculty of Arts and Sciences, and Faculty of Education are participated in the study. Distribution of students by departments; 67 Nutrition and Dietetics, 40 Nursing, 27 Psychological Counseling and Guidance, 24 Sociology, 18 History, 16 Teaching Mathematics. A questionnaire form containing 28 questions in total that interrogates social-demographic characteristics and milk and dairy products consumption habits of the participants as a data collection tool, and Food Frequency Questionnaire (FFQ) is used to interrogate milk and dairy products consumption frequency and its amount. Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) 21.0 statistical package program was used to evaluate the data. In our study, according to the data obtained from the answers given to the questions asked to measure the level of knowledge of individuals about milk and dairy products, individuals who received nutrition education had more information about this food group compared to those who did not. When the enough consumption status of dairy products was interrogated, it was concluded that individuals who received nutritional education (54.2%) consumed statistically more milk and products than those who did not receive nutritional education (10.5%).