Futbol, basketbol, hentbol ve voleybol oynayan genç erkeklerin kemik mineral yoğunluk (KMY) değerlerinin birbirleri ile ve spor yapmayanlarla karşılaştırılması
Comparison of bone mineral densities of young male playing football, basketball, handball and voleyball with each other and with non-players
  1. Tez No: 303425
  2. Yazar: H. BAYRAM TEMUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER SOYGÜDER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Temur HB, Futbol basketbol hentbol ve voleybol oynayan genç erkeklerin kemik mineral yoğunluk (kmy) değerlerinin birbirleri ile ve spor yapmayanlarla karşılaştırılması. Y.Y.Ü. Sağlık Bilimleri Enstitüsü Anatomi Anabilim Dalı Doktora Tezi, Van, 2010. Bu çalışmayla, sportif aktivite ile birlikte boy, kilo, yaş, günlük süt ve süt ürünlerini alış ve sigara içme düzeyinin kemik mineral yoğunluğu (KMY) ile ilişkisinin ve spor branşlarının (voleybol, basketbol, futbol, hentbol) KMY' ye etki düzeylerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma grubunu Van ilinde öğrenim gören 15-18 yaş arasında toplam 100 öğrenci (20 spor yapmayan 20 voleybol, 20 basketbol, 20 futbol, 20 hentbol oynayan) oluşturmuştur. Deneklerin KMY değerleri özel bir hastanede DEXA cihazıyla ölçüldü. Ayrıca boy, yaş, kilo, günlük süt ve süt ürünlerini alış ve sigara içme düzeyleri belirlendi. Bu veriler bilgisayar ortamında SPSS 16.0 paket programında istatistiksel analizi yapıldı. Analiz sonucunda tüm deneklerin KMY değerlerinin ortalamasının, 1.088 ± 0.156 g/cm² olduğu belirlendi. Bunlardan spor yapmayanların KMY değerlerinin ortalaması, 0.960 ± 0.153 g/cm², spor yapan grubun KMY değerlerinin ortalaması ise 1.119 ± 0.140 g/cm² dir. Yine 151-160 cm arasında boy uzunluğuna sahip olan deneklerin, 0.765 ± 0.120 g/cm²'lik, 181-190 cm arasındaki boy uzunluğuna sahip olanların ise 1.160 ± 0.135 g/cm²'lik KMY değerlerine sahip oldukları belirlenmiştir. Vücut ağırlığı 38?47 kg arasında olanların KMY değerleri 0.851 ± 0.104 g/cm² iken, 78?87 kg arasında olanların KMY değerleri 1.112 ± 0.139 g/cm² dir. Yaşı 15 olan deneklerin KMY değerleri ortalamasının 0.970 ± 0.180 g/cm² ve yaşı 18 olan deneklerin de KMY değerleri ortalamasının 1.195 ± 0.104 g/cm² olduğu bulundu. Süt ve süt ürünlerini her gün alırım diyenlerin KMY ortalamaları, 1.068 ± 0.168 g/cm² iken, süt ve süt ürünlerini almam diyenlerin KMY ortalamaları, 1.096 ± 0.095 g/cm² dir. Sigara kullananlar 1.131 ± 0.117 g/cm²'lik KMY ortalamasına sahipken, kullanmıyorum diyenler ise 1.09 ± 0.165 g/cm²'lik KMY ortalamasına sahip oldukları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Temur HB, Comparison of bone mineral densities of young male playing football, basketball, handball and voleyball with each other and with non-players. University of Yüzüncü Yıl, Institute of Health Science, Department of Anatomy, Ph.D. Thesis, Van, 2000. In this study, the relationship of bone mineral density (BMD) with the height, weight, age, consumption of daily milk and milk products and level of smoking with sporting activities and the influence of the sport branches (volleyball, basketball, football, handball) on the BMD was intended to be exposed. Research group was formed a total of 100 students (20 no sport player, 20 volleyball, 20 basketball, 20 football, 20 handball players) between the ages of 15-18 who studied in the province of Van. BMD of the subjects were measured by DEXA in a private hospital. Moreover, height, age, weight, daily consumption of milk and milk products and level of smoking were identified. This data were analyzed by SPSS 16.0 statistical package program. The analysis results were demonstrated that the mean BMD of all subjects was 1.088 ± 0.156 g/cm². The mean of BMD of students who not sport players and sport players was 0.960 ± 0.153 g/cm², 1.119 ± 0.140 g/cm² respectively. Again, BMD values of the subjects having 151-160 cm height were 0.765 ± 0.120 g/cm² and having 181-190 cm height were 1.160 ± 0.135 g/cm². BMD values of those between 38-47 kg of body weight were 0.851 ± 0.104 g/cm², while those between 78-87 kg were 1.112 ± 0.139 g/cm². The average BMD values of 15 and 18 years old subjects were 0.970 ± 0.180 g/cm², 1.195 ± 0.104 g/cm² respectively. The mean of BMD of those who take every day milk or milk products was 1.068 ± 0.168 g/cm², while those who do not take milk or milk product was 1.096 ± 0.095 g/cm². The average of BMD of those who smoke was 1.131 ± 0.117 g/cm² while those who do not smoke was 1.09 ± 0.165 g/cm².