Rivaroksaban verilen sıçanlarda kemik defektlerinin greftlenmesinde ankaferd blood stopper'ın etkilerinin deneysel araştırılması
Experimental evaluation of effects of ankaferd blood stopper on grafting bone defects in rats administered rivaroxaban
  1. Tez No: 621379
  2. Yazar: MURAT GÜNBATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSÜM AK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çene kemiklerinde oluşan kayıpların tedavisi oral cerrahide önemli bir yere sahiptir. Kemik kayıpları birçok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Antikoagülan ilaçlarda bu nedenler arasında önemli bir yere sahiptir. Rivaroksaban, bu ilaç grubunda yer alan ve sıklıkla venöz tromboembolizm riskine karşı kullanılan yeni oral antikoagülandır. Rivaroksabanın hücre kültüründe osteoblastlar üzerine etkilerinin araştırıldığı çalışmalar osteoblastik aktivite üzerine olumsuz etkileri olduğunu bildirmektedir. Fakat bu sonuçların in vivo çalışmalar ile desteklenmesi gerektiği belirtilmiştir. Bu araştırmada amacımız, rivaroksabanın kemik defektlerinin iyileşmesi, kemik grefti iyileşmesi üzerine etkileri ve Ankaferd Blood Stopper ile etkileşiminin histopatolojik olarak araştırılmasıdır. Çalışmamızda 24 adet Wistar Albino cinsi erkek sıçan randomize olarak altı gruba ayrılmıştır. Üç gruba rivaroksaban ve diğer üç gruba serum fizyolojik oral gavaj yöntemiyle altı hafta operasyon öncesi ve 4 hafta operasyon sonrası olacak şekilde toplam on hafta boyunca verilmiştir. Bu sıçanlarda kalvaryal kemik üzerinde iki adet 5 mm çapında defekt oluşturulmuştur. Defektler deney gruplarına göre; serum fizyolojik ile yıkanıp boş bırakılmış veya kemik grefti ve kemik grefti ile Ankaferd Blood Stopper karışımı ile doldurulmuştur. Dört haftalık iyileşme süresinden sonra sıçanlar sakrifiye edilmiş ve kalvaryum kemikleri histopatolojik inceleme için alınmıştır. Çalışmamızda histopatolojik incelemede gruplar arasında yeni kemik yapımı, fibrozis ve iyileşme skoru açısından anlamlı fark bulunmuştur. Rivaroksabanın kemik iyileşmesi üzerine olumsuz bir etkisi olmadığı ve Ankaferd Blood Stopper'ın kemik iyileşmesi sürecinde yeni kemik yapımını etkilemediği; fakat iyileşme sürecine olumlu katkısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Treatment of bone losses in the jaw bones, has an important role in oral surgery. Bone loss can develop for many reasons. Anticoagulant drugs take an important place among these reasons. Rivaroxaban is a new oral anticoagulant, which is one group of anticoagulant drugs, often prescribed against the risk of venous thromboembolism. Studies investigating of the effects of rivaroxaban on osteoblast in cell culture have reported negative effects on osteoblastic activity. However, these results should be supported by in vivo researches. The aim of our study is to evaluate effects of rivaroxaban on bone defects healing, bone graft healing and interaction with Ankaferd Blood Stopper histopathologically. In our study, 24 male Wistar Albino rats were randomly divided into six groups. Three groups received rivaroxaban and the other three received saline with oral gavage method once a day for six weeks preoperatively and four weeks postoperatively totally ten weeks. According to experiment groups, defects rinsed with saline and left blank and filled with bone graft or bone graft with Ankaferd Blood Stopper. After four weeks healing period all rats were sacrificed and calvarial bones were excised. Asignificant difference was found between groups in terms of new bone formation, fibrosis and healing score. These data show that rivaroxaban has no negative effect on bone healing and Ankaferd Blood Stopper may enhance healing process but not new bone formation.