İşletmelerde kur riski yönetimi
Management of exchange risk in firms
  1. Tez No: 62140
  2. Yazar: AYŞEGÜL ÖKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURRAHMAN FETTAHOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Kur riski, döviz kurlarında beklenmedik bir değişmenin işletmenin gelir ve giderlerinde ya da genel olarak nakit akımlarında yol açtığı değişiklikler olarak tanımlanır. Diğer bir deyişle, risk kur etkisine açık olan mali değerlerdeki değişmeleri ifade eder. Döviz kurlarındaki herhangi bir değişme işletmeleri; işletmenin, işlemin ve işletmede finansal tabloların konsolidasyonunda kullanılan muhasebe telonğinin türüne bağlı olarak üç şekilde etkilemektedir. Riske açık pozisyonlar; işlem riski, muhasebe riski ve ekonomik risk olarak sınıflandırılabilir. Kur riskinden korunmak için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Bunlar, içsel kur koruma yöntemleri ve dışsal kur koruma yöntemleri olarak adlandırılmaktadır. İçsel kur koruma yöntemleri temelde bilanço uyarlamalarına dayalı olan ve firmanın kendi bünyesi içinde gerçekleştirdiği teknikleri içermektedir. Dışsal kur koruma yöntemleri, firmaların kendi bünyeleri dışında yararlandığı kur koruma yöntemleridir. Vadeli döviz işlemleri, döviz gelecek işlemleri, swaplar ve opsiyonlar bu yöntemler içinde yer almaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Foreign exchange risk is described as variations caused by the cash flow or unexpected variations which result in fluctuations in revenues and expenses of the firm. In other words, foreign exchange risk means variations in the financial assets prone to exchange rate effect. Any variation in the exchange rate will affect in three ways depending on the type of the firm, transactions and the accounting techniques used to consolidate financial statements. The positions which prone to the foreign exchange risk are classified as transaction risk, translation risk and economic risk. To avoid foreign exchange risk various techniques have been developed. Namely internal and external protection methods (they are named as hedging). Internal exchange rate protection method, basicly depends on the adjustment of the balance sheet and comprises other techniques used by firm. External exchange rate method is a set of techniques are being externally used. Forward transactions, foreign exchange futures, swaps and options are the basic external exchange rate methods.