Beyond numbers and figures: Different forms of subjectivity in late period kurdish novel
Rakamların ötesinde: Geç dönem kürt edebiyatında öznellik biçimleri
  1. Tez No: 621402
  2. Yazar: DERYA ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA JALE PARLA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu tezde Kürt sorununun gölgesinde öznellik ve kimlik oluşum biçimleri incelenmiştir. Şu şüphesiz bir hakikattir ki huzurlu bir hayat Kürtler için her zaman için tehlike altında olan bir kavram olmuştur. Kürtler her zaman için politik karmaşanın bir parçası olmuştur. Politikayla iç içe geçmiş hayatlar Kürtlerin ürettiği edebi eserlerin içerik ve formlarına da yansımıştır. Bu yüzden bu tezde son dönem Kürt edebiyatına bakılarak Kürtlerin öznelliklerini yaşama biçimleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Hakikatten esinlenen Kürt edebiyatı bu politik meselenin nedenleri ve sonuçlarını anlamaya dair önemli bir kaynaktır. Bu doğrultuda incelediğim edebi eserler çözümü henüz saptanmayan bu politik sorundan ötürü özgür birey olmaları neredeyse imkansız olan Kürtlere dair üç sonuç ortaya çıkarmıştır. Birincisi, bedene yönelik şiddet siyasi bir suçlunun bedeninde yarattığı tahribin yanı sıra bu kişiyi topluma karşı yabancılaştırmakta ve hatta onu yaşayan bir ölüye dönüştürebilmektedir. İkinci olarak, politik meseleler ile angaje olmamayı tercih etmek bile kişiyi suç oluşturabilecek durumlardan uzak tutmaya yetmemektedir. Yani bu sorunun yarattığı kaos ortamı kişilerin sosyo-psikolojik bir hapsoluştan kurtulmasına engel teşkil etmektedir. Üçüncü olarak, bu sorun sürekli olarak kayıplara yol açtığından kayıp karşısında kırılganlaşmış ve zedelenmiş hayatlarda bir melankoli kültürü yaratılmıştır. Hülasa, özgür ve huzurlu bir hayata yönelik bütün çabaları bastıran egemenlerin yarattığı bu kaos ortamında öznellik anlamını yitirmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the constitution of subjectivities and identities of Kurdish people under the shadow of Kurdish problem. It is a fact beyond all doubts that Kurds are members of a society for whom the possibility of a peaceful life is constantly at stake. This makes every Kurdish individual inextricably linked to the political unrest. The political nature of life for Kurds is thoroughly reflected in the content and forms of their literature. Therefore, this thesis is an attempt to understand subjectivity in contemporary Kurdish literature. Inspired by reality, Kurdish literature serves as a complementary framework that provides further insight into the sources and outcomes of this political question. The literary works at hand brought me to three conclusions about how being a free subject turns out to be an impossible quest for many Kurds since the solutions of this political problem is continuously belated to an unspecific time in the future. First, physical violence does not only mutilate the body of a political convict, but it also estranges the individual from the society and turns the individual into a living dead. Second, as a Kurd, you might be stigmatized as a convict in the eyes of the law even if you are not politically engaged. Moreover, you cannot emancipate yourself from the socio-psychological imprisonment enforced by the unrest in question. Third, this political problem results in melancholia that pervades the lives rendered so fragile and so vulnerable through perpetual loss. The term subjectivity is thus made redundant by the political turmoil created by all structures of power so resilient in destroying any agent or individual attempting to open the path for freedom.