Prostat kanserinde PCA3 ve USP2A genlerinin ifade düzeylerinin araştırılması
Research of PCA3 and USP2a Genes' expression levels in Prostate Cancer
  1. Tez No: 621403
  2. Yazar: EGE UYSALER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Onkoloji, Genetics, Oncology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel ve Moleküler Onkoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Prostat kanseri, erkeklerde en sık görülen habis hastalıktır ve kanserden ölüm nedenleri arasında 2. sırada yer alır. Prostat kanserinde, tanı, tedavi takibi ve nüks değerlendirmesinde en yaygın kullanılan belirteç, Prostat Spesifk Antijendir (PSA). Ancak, diğer prostat hastalıklarında da PSA seviyesi yükseldiğinden, bu belirtecin duyarlılık ve özgüllüğü yeterli değildir ve yeni belirteçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Kodlama yapmayan RNA molekülü olan Prostat Kanser Antijen 3 (PCA3), öne çıkan biyobelirteç adaylarından biridir. Habis prostat tümörlerinde artmış PCA3 ifadesi görülmektedir. Tez çalışmasının diğer ayağını ubikitin özgül proteaz 2a (USP2a) oluşturmaktadır. USP2a, p53 yolağında görev alan bir deubikitinasyon enzimidir ve prostat tümörlerinde anlatımı artmıştır. Çalışmada, prostat kanserli hastalar (n=39) ile selim prostat hiperplazili (BPH) hastaların (n=65) idrar ve plazma örneklerinde PCA3 ve USP2a genlerinin ifade düzeyleri incelenerek, iki hastalığı ayırt etmedeki yerleri araştırıldı. Bu amaçla, gönüllü hastalardan, parmakla rektal muayene sonrası alınan ilk idrar ve periferik kan örnekleri toplandı. İdrarlardan hücreler, periferik kandan ise plazma ayrıştırılarak RNA izole edildi. cDNA sentezi sonrası, hedef genler gerçek-zamanlı PZR'de çoğaltıldı. İfade düzeyleri, ΔΔCT yöntemi ile analiz edildi ve iki hastalık grubu arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. PCA3 miktarı, prostat kanserli hastaların hem idrarında (ortanca değer 2,19) hem de plazmalarında (ortanca 1,41) BPH'li hastalara göre (ortanca değerler sırasıyla 1 ve 1,31) daha yüksek bulundu. Ancak istatistiksel anlamlılık idrara göre (p=0,082) plazma için daha yüksek idi (p=0,047). USP2a geni kanserli hastaların idrarlarında anlamlı şekilde daha yüksek bulunurken (p=0,038), plazmada elde edilen ifade farklılıkları anlamlı değildi (p=0,278). Gen ifade düzeyleri ile tümör Gleason skorları arasında bağlantı bulunmadı. Çalışmada elde edilen bulgular, PCA3 ve USP2a genlerinin, prostat kanserli hastaları BPH'li hastalardan ayırt etmekte faydalı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is most commen malignant disease and the second common cause of death from cancer amongst men. Serum PSA testing is commonly used biomarker in prostate cancer. As PSA elevation can also occur in other prostate diseases, its sensitivity and specificity is not sufficent. Therefore, there is a need for a spesific biomarker in prostate cancer. Prostate Cancer Antigen 3 (PCA3), a non-coding RNA, is one of emerging molecules.. In malignant prostate tumors it is overexpressed. Ubiquitin-specific peptidase 36 (USP2A) is other topic of this thesis. USP2a is a deubiquitination enzyme involved in p53 pathway. In prostate tumors USP2a expression is increased. In this thesis, we investigated he relevance of urinary ve plasma PCA3 and USP2a gene expression in discrimination of patients with prostate cancer (n=39) from those (n=65) with benign prostatic hyperplasia (BPH). After the rectal examination, initial urinary and periferic blood samples were collected from the voluntary patients. RNA was isolated from urinary cells and plasma. After cDNA synthesis, target genes were amplified in real-time PCR. The expression levels were analyzed using ΔΔCT method and were statistically compared between groups. Patients with prostate cancer hah higher PCA3 levels both in urine (median 2.19) and plasma (median 1.41) than those with BPH (median, respectively, 1 and 1.31). However, statistical significance of plasma was higher (p=0.047) than urine (p=0.082). Urinary USP2a gene level was statistically significant (p=0.038), while the difference obtained in plasma was not meaningful (p=0.278). No significant relation was obtained between the gene expression and Gleason scores of tumors. In conclusion our the findings reveal hat PCA3 and USP2a gene expressions may be helpful to distinguish patients with prostate cancer from BPH.