Kırmızı et dokusunda yasaklı anabolizanların tespitine yönelik hızlı ve pratik analitik yöntem geliştirilmesi
Development of quick and practical analyti̇cal method for detection of illegal anabolic resi̇dues in meat and meat products
- Tez No: 621407
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT NAZLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
KIRMIZI ET DOKUSUNDA YASAKLI ANABOLİZANLARIN TESPİTİNE YÖNELİK HIZLI ve PRATİK ANALİTİK YÖNTEM GELİŞTİRİLMESİ Elmas Öktem Olgun Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Tez Danışmanı: Prof. Dr. Bülent NAZLI Eylül-2016: 64 + XII Hayvan yetiştiriciliğinde çeşitli amaçlar için kullanılan hormonların sağlık açısından taşıdığı önem nedeniyle et ve et ürünlerinin hormon kalıntıları açısından sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir. Gıda numunelerinde hormon kalıntılarının tespit edilme yöntemlerinin zor ve zaman alıcı olduğundan bu çalışma Kırmızı Et Dokusunda Yasaklı Anabolizanların Tespitine Yönelik Hızlı Ve Pratik Analitik Yöntem Geliştirilmesi amacı ile yapıldı. Bu nedenle hormon analizlerinde sık olarak kullanılan LC-MS/MS yönteminde numune hazırlanması ve çoklu bileşen analiz metodu kullanılması işlemleri modifiye edildi. Numune hazırlama aşamasında ekstraksiyon solventi değiştirildi ve çözelti temizleme aşamasında kullanılan katı faz ekstraksiyon çözeltisi saflaştırıldı. LCMS/MS ile çoklu bileşen analiz aşamasında farklı sınıflardan olan anabolizan maddelerin birlikte analiz edilmesi için tek enjeksiyonla farklı gruplar birleştirilerek çalışıldı. Modifiye edilen metodun validasyon ve ölçüm belirsizliği saptandıktan sonra elde edilen bulgular literatürler ile karşılaştırıldı ve metodun daha hızlı ve pratik olarak güvenilir sonuçlar verdiği kanaatına varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT DEVELOPMENT OF QUICK AND PRACTICAL ANALYTİCAL METHOD FOR DETECTION OF ILLEGAL ANABOLIC RESİDUES IN MEAT AND MEAT PRODUCTS Elmas Öktem Olgun Yüksek Lisans, Gıda Mühendisliği Tez Danışmanı: Prof. Dr. Bülent NAZLI Eylül-2016: 64 + XII Analysing the growth promoters as residues in meat and meat products is important for the public health. Beacuse of diffulculties and the current time consuming aspect of the method we need to develop a quick and practical analytical method for discovering illegal anabolic residues in meat and meat products. Therefore we modified a quick sample preparation and combined multi class analytes for LCMS/MS. Initially we changed the extraction solvent and the clean up procedure of the solid phase extraction. Later we changed the LC-MS/MS method and combined different groups of multi analytes of the anabolic compounds in one injection. After modifiying the method we validated and calculated the uncertainty and we checked the outcome with the literature. Finally we were convinced that the method is quick, practical and reliable.