Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin çoklu zekâ algıları ve matematik öğretim programında yer alan alana özgü problem çözme becerilerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between 8th graders' perceptions of the multiple intelligence and field-specific problem-solving skills included in the math curriculum
- Tez No: 621406
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HATİCE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmanın amacı; Sivas il merkezindeki Ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin çoklu zekâ alanlarına ilişkin algılarını ve İlköğretim Matematik Dersi Öğretim Programı (İMDÖP)'nda yer alan alana özgü problem çözme becerilerini belirlemek, çoklu zekâ alanlarına ilişkin algılarını ve İMDÖP'te yer alan alana özgü problem çözme becerilerini çeşitli değişkenler açısından incelemek ve bu algı ve beceri arasındaki ilişkiyi tespit etmektir. Araştırmanın evrenini 2016-2017 eğitim-öğretim yılında Sivas il merkezinde öğrenim gören 4498 ortaokul 8. sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemi, basit seçkisiz örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan 656 ortaokul 8. sınıf öğrencisidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden ilişkisel tarama modeli kulanılmıştır. Araştırmaya ilişkin verilerin elde edilmesinde; Oral (2001) tarafından Türkçeye uyarlama çalışması yapılan“Çoklu Zekâ Envanteri”, araştırmacı tarafından geliştirilen“Problem Çözme Becerisi Testi”ve“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; SPSS 18, Jmetrik 4.0 ve Lisrel 8.8 paket programları kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde; frekans, yüzde, pearson momentler çarpımı korelasyon katsayısı, bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), doğrulayıcı faktör analizi ve çoklu doğrusal regresyon kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, ortaokul 8. sınıf öğrencilerinin algılarına göre en yüksek olduğunu düşündükleri zekâ alanları mantıksal-matematiksel zekâ alanıdır. Bu zekâ alanını kişilerarası ve görsel-uzamsal zekâ alanı izlemektedir. En düşük olduğunu düşündükleri zekâ alanları müziksel-ritmik zekâ olarak bulunmuştur. Öğrencilerin İMDÖP'te yer alan alana özgü problem çözme becerileri ve çoklu zekâ alanlarına ilişkin algıları cinsiyete, anne-baba eğitim değişkenine, anne-baba meslek değişkenine ve ailenin aylık gelir düzeyine göre farklılık göstermektedir. Öğrencilerin İMDÖP'te v yer alan alana özgü problem çözme becerileri ile sözel-dilsel, mantıksal-matematiksel ve görsel-uzamsal zekâ alanlarına ilişkin algıları arasında pozitif yönlü ve orta düzeyde; müziksel-ritmik zekâ alanlarına ilişkin algıları arasında ise negatif yönlü ve orta düzeyde ilişki bulunmuştur. Çoklu zekâ alanları birlikte, İMDÖP'te yer alan alana özgü problem çözme becerisindeki toplam varyansın %44'ünü açıklamaktadır. Problem çözme becerisi için; mantıksal-matematiksel zekâ orta düzeyde ve pozitif anlamlı yordayıcı, müziksel-ritmik zekâ düşük düzeyde ve negatif anlamlı yordayıcı olarak bulunmuştur. Öğrencilerin çeşitli ilgi ve yeteneklere sahip olduğunun farkına varılması ve eğitimin bu doğrultuda düzenlenmesi için eğitimcilere ve anne-babalara çoklu zekâ kuramı ile ilgili seminer verilmelidir. Öğretmenler, öğrencilerin bireysel farklılıklarını dikkate alarak derslerini planlamalıdır. Okul yöneticileri çoklu zekâ alanlarını geliştirecek etkinliklere katılma imkanı olmayan öğrencilere destek olmalıdır. Okulların fiziki şartları çoklu zekâ alanlarını destekleyecek faaliyetlerin yapılabilmesi için düzenlenmelidir. Öğrencilerin İMDÖP'te yer alan alana özgü problem çözme becerilerinin geliştirilmesi için Seçmeli Matematik Uygulamaları ve Seçmeli Zekâ Oyunları derslerinde etkinlikler yapılmalıdır. Öğrencilerin İMDÖP'te yer alan alana özgü problem çözme becerilerinin geliştirilmesi için sözel-dilsel, mantıksalmatematiksel ve görsel-uzamsal zekâ alanlarını etkin kullanabilecekleri çalışmalar yapılmalıdır. Öğrencilerin İMDÖP'te yer alan alana özgü problem çözme becerilerinin geliştirilmesi için derslerde görsel-uzamsal zekâ alanlarını destekleyecek geometri yazılımları (Cabri II, Cabri 3D, GeoGebra vb.) kullanılmalıdır. Öğretmenler, rutin olmayan matematik problemleri hazırlamalıdır. Öğrencilerin, Polya'nın problem çözme adımlarını dikkate alarak bu problemleri çözmeleri sağlanmalıdır. Öğrencilerin rutin olmayan problem çözümlerinde farklı stratejiler kullanmaları sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the perceptions of 8th-grade students related to the multiple intelligence fields and field-specific problem-solving skills included in the Elementary Math Curriculum (EMC), to examine the variation in perceptions of multiple intelligence and field-specific problem-solving skills included in the EMC brought by different variables, and to establish the relationship between these perceptions and skills in 8th graders in central Sivas. The universe of the study consisted of 4,498 8th graders attending middle schools in central Sivas in the 2016–2017 academic year, while the sample of the study comprised 656 8th graders selected using a simple random sampling method. The study adopts a correlational survey design, which is a quantitative research method, and data for the study was collected using the“Multiple Intelligences Inventory”, adapted for Turkish by Oral (2001), the“Problem-Solving Skills Test”developed by the researchers and the“Personal Information Form”. The collected data was analyzed using the SPSS 18, Jmetrik 4.0 and Lisrel 8.8 software packages. Frequencies, percentages, Pearson product-moment correlation coefficients, independent samples t-tests, one-way analyses of variance (ANOVA), confirmatory factor analyses and multiple linear regressions were used to analyze the data. The 8th grade students were found to have the highest level of perceived intelligence in the logical-mathematical field, followed by interpersonal and visualspatial fields. The lowest level of perceived intelligence among the students was found to be in the musical-rhythmic field. The students' perceptions of multiple intelligence fields and field-specific problem-solving skills included in the EMC varied between genders, and was based on the parents' education level, the parents' profession and the monthly household income. The field-specific problem-solving skills included in the EMC were found to have positive and moderate relationships with the verbal-linguistic, logical-mathematical and visual-spatial intelligence fields, and a negative and moderate relationship with the musical-rhythmic field. Together, the multiple intelligence fields explain 44 percent of the total variance in the field-specific problem-solving skills included in the EMC. Logical-mathematical intelligence was found to be a moderate and positive significant predictor for problem-solving skills, while musical-rhythmic intelligence was found to be a weak and negative significant predictor. To raise awareness of the fact that different students have different interests and talents, and to ensure that instructional design takes this into account, educators and parents should be offered seminars on multiple intelligences theory, and teachers should plan their lectures taking students' individual differences into account. School administrators should support students who do not have the opportunity to participate in activities to develop multiple intelligence fields. The physical environment of schools should be designed to facilitate activities that support multiple intelligence fields, while to improve students' field-specific problem-solving skills included in the EMC, activities should be held that revolve around Elective Math Applications and Elective Mental Exercises courses. Activities that require the active use of verbal-linguistic, logical-mathematical and visual-spatial intelligence fields should be used to improve the field-specific problem-solving skills included in the EMC. Geometry software that supports the visual-spatial intelligence field (e.g. Cabri II, Cabri 3D, GeoGebra) should be utilized in class to help improve the field-specific problem-solving skills included in the EMC. Furthermore, teachers should prepare non-routine math problems, and students should be encouraged to solve these problems by adopting Polya's problemsolving steps. Students should also be encouraged to try different ies to resolve non-routine problems