Tüketicilerin demografik özellikleri ile satın alma tarzları arasındaki ilişki: Aydın ilindeki tüketiciler üzerine bir araştırma
Demographic features of consumers purchased with making the relationshipbetween styles:Research on consumers in Aydın
  1. Tez No: 621412
  2. Yazar: KÜBRA ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ECE AKSU ARMAĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüz dünyasında alışveriş olgusu insanların günlük hayattaki tutumlarını biçimlendirmektedir. Tüketiciler, ihtiyaçlarını karşılayabilmek, beğenilmek, sosyalleşmek, zaman geçirmek, eğlenmek, farklı olmak, saygınlık kazanmak veya aidiyet duygusunu sağlamak veya ürünlerin fiyatının uygun, iyi kalitede olması gibi çok çeşitli sebeplerden dolayı alışverişe yönelmektedirler. Tüketicilerin satın alma kararlarını nasıl verdiklerini anlamak pazarlama sürecine önemli katkı sağlamaktadır. Bu amaçla geliştirilen ve tüketicilerin satın alma kararlarını belirli tarzlara göre verdikleri varsayımına dayanan Tüketici Satın Alma Tarzları (Tüketici Tarz Envanteri TTE), güçlü bir ölçüm aracı olarak kabul edilmektedir. Çalışmada, önceki çalışmalarda Türkçe'ye çevrilmiş olan TTE ölçeği, aslına uygun biçimde kullanılarak bir alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda önce tüketim kavramı ve alışveriş olguları tanımlanmış, daha sonrada konuya ilişkin tüketici davranışlarını etkileyen faktörler üzerinde durulmuş tüketicilerin satın alma karar süreçleri ile satın alma tarzlarına değinilmiştir. Çalışmanın sonraki bölümünde yapılan araştırması sonuçlarına yer verilmiştir. Aydın'daki 400 tüketici üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre tüketicilerin sosyo-demografik özellikleri, genel alışveriş alışkanlıkları ile satın alma tarzları arasında anlamlı ilişkiler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shopping phenomenon in today's world is shaping the attitudes of people's daily life. Consumers are able to meet the needs, likes, socialize, spend time, have fun, be different, prestige win or a sense of belonging or provide appropriate price of the product, such as a good quality are turning to shopping for many different reasons. To understand how they make their buying decisions of consumers make a significant contribution to the marketing process. Developed for this purpose and is based on the assumption that the purchasing decisions of consumers by certain style gave Consumer Buying Styles (Consumer Type Inventory CTI), it is recognized as a powerful measurement tool. In the study, TTE scale which was translated into Turkish in previous studies, a field survey was carried out in accordance with actually using. Defined the concept of consumption and shopping phenomenon before in this context, then the purchase of consumer focus on factors affecting consumer behavior and decision-making processes related to the subject touched on buying style. Work is given to the results of research conducted in the next section. According to the survey of over 400 consumers in Aydin socio- demographic characteristics of consumers, a significant relationship between style buying and general shopping habits have been identified.