Medial kompartman artrozunda unikompartmantal diz artroplastisi orta dönem sonuçlarımız
Unicompartmental knee arthroplasty mid-term results in medial compartment arthrosis
- Tez No: 621413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN MERİÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş: Diz osteoartiriti rutin ortopedi pratiğimizde sık olarak karşılaştığımız rahatsızlıklardan birisidir. Diz osteoartiritinin cerrahi tedavisinde eklem debritmanı, mikrokırık, kıkırdak transplantasyonu, yüksek tibial osteotomi, unikompartmantal diz protezi (UDP) ve total diz protezi uygulanabilir. UDP özellikle unikompartmantal diz artrozu olan hastaların tedavisinde son yıllarda giderek artan sıklıkta kullanılmaya başlanmıştır. Bu çalışmada, UDP uygulanan hastalar retrospektif olarak incelenerek orta dönem sonuçlarının ortaya konması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Balıkesir Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde Ocak 2011-Ocak 2016 tarihleri arasında UDP uygulanan ve en az 6 aylık takipli 33 hastanın 33 (16 sağ;17 sol) dizi, çalışmaya dahil edildi. Çalışmanın etik onayı Balıkesir Üniversitesi Etik Kurulundan 2015/78 nolu 02/10/2015 tarih onay ile alındı. 26'sı(%78) kadın, 7'si(%21) erkek olan hastaların ortalama yaşları 59,21 (43-77), ortalama vücut kitle indeksleri 31.02 (22.2-38.7) idi. Fonksiyonel sonuçlarının değerlendirilmesinde Oxford Diz Skorlaması ve Diz Cemiyeti fonksiyonel ve objektif skorlamaları kullanıldı, ortalama izlem süresi 21,36 ay (6-60 ay) idi. Cerrahi öncesi ve son kontrollerinde dijital gonyometre ile eklem hareket açıklığı ölçüldü. Son kontrolde radyolojik olarak gevşeme bulgusu olup olmadığı değerlendirildi. Tüm hastaların fonksiyonel ve klinik ölçümleri aynı gözlemci tarafından ölçüldü ve kayıt edildi. Elde edilen sonuçlar istatiksel olarak SPSS 20.0 ile değerlendirildi ve p0.05). Vücut kitle indeksi ile klinik ve radyolojik sonuçlar arasında korelasyon saptanmadı (p>0.05). Çıkarımlar: UDP orta dönemde fonksiyonel diz skorları iyi olan düşük morbiditeye ve yüksek hasta memnuniyetine sahip cerrahi tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Introduction: Knee osteoarthritis is a common disease in orthopedic practice. Surgical treatment options are joint debridement, micofracture, cartilage transplantation, high tibial osteotomy, unicompartmantal knee replacement(UKR) and total knee replacement. UKR has been often used especially in patients has unicompartmantal knee arthrosis. The aim of this study was to evaluate the patients that underwent UKR surgery retrospectively and present mid-term results. Materials and methods: This study involved 33 UKR performed in 33 patients operated between January 2011 and January 2016 and had a minimum of 6 month follow-ups, at Balıkesir University School of Medicine Department of Orthopedics and Traumatology. Mid-term clinical and radiological results were evaluated. Ethics comitee permisson taken No2015/78 and date02/10/2015.The mean age of 26 (78%) women and 7 (21%) men was 59,21(43-77) years. Unicompartmental knee arthroplasty was performed in 16 left and 17 right knees. The follow up period was 21,36 (6-60) months on the average. The average body mass index of the patients was found to be 31.02(22.2-38.7). Before surgery and at last control range of motion measured by digital goniometer. At last control radiologic loosening evidence evaluated. All patients clinical and functional measurement measured by same observer. Results evaulated in SPSS20.0 as statistical. Rates p0.05). There was no correlance between body mass indeks and clinical and radiologic results (p>0.05). Conclusion: UKR is a surgical treatment that has important advantages such as low morbidity, high patient satisfaction and good knee functions in mid-term results.