Pistonlu kompresör ve pompalarda kullanılan rulmanların yük ve ömür hesaplamasında yeni yaklaşım
New approach for load and rating life calculation of rolling bearings in piston compressors and pumps
  1. Tez No: 621424
  2. Yazar: İLİM TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Makine Teorisi ve Dinamiği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezde, pistonlu kompresör ve pompalar da kullanılan rulmanların yük ve ömür hesaplamaları için tek tip bir kılavuz ve tasarım önerileri sunulmuştur. Bunun için SKF teknik kılavuzları, uygulama mühendislerinin saha bilgileri ve önceki işletme durumlarından elde edilmiş deneyimler gibi SKF şirketinin kendi iç kaynakları kullanılmıştır. Aynı zamanda mevcut bilimsel kaynaklardan, hesaplama modellerinin ve duyarlılık çalışmalarının sonuçlarından faydalanılmıştır. Pistonlu uygulamalarda rulmana etki eden yükler incelenmiş ve geliştirilmiştir. Duyarlılık çalışmalarıyla elde edilen formüllerin sadeleştirilme olasılığı araştırılmıştır. SKF şirketinin hesaplama programı SimPro Expert ile modeller kurulmuş ve sadeleştirilmiş formüller kesin sonuçlarla kıyaslanmıştır. Elde edilen değerler yorumlanmış ve hesaplama kılavuzu için kullanılacak formüller belirlenmiştir. Araştırmaların amacı, SKF Uygulama Mühendislerinin pistonlu kompresör ve pompa üreten müşterilere hızlı ve etkin bir şekilde rulman tasarımlarında tavsiyede bulunmasını sağlamaktır. Bu koşulları sağlamak için, rulman tasarımı hesaplamasını kolaylaştıracak bir şablon hazırlanmış ve krank mili uygulamalarında rulman yüklerinin hesaplanmasını mümkün kılacak bir Excel programı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a guideline and support material for load and rating life calculation of bearings in piston compressors and pumps based on SKF internal material, like old SKF application guidelines, experiences from application engineers, previous cases and field returns, as well as literature research of scientific studies, results of calculation models and sensitive studies are developed. The loads affecting the bearing in piston applications is examined and developed. The probability of simplifying the formulas are obtained by sensitivity studies. Models are established with the calculation program of SKF company SimPro Expert and simplified formulas are compared with exact results. The obtained values are interpreted and the formulas to be used for the calculation guide are determined. The aim of the investigations is to enable the SKF Application Engineer to advise the customer, which deals with piston compressors and pumps, in an easy and competent way. Therefor, a template for a uniform bearing design calculation and an Excel-program for calculation of bearing loads in crankshaft applications are created.