Eksenel pistonlu pompalarda titreşim analizi
Vibration analysis of axial piston pump
  1. Tez No: 621436
  2. Yazar: ERDEM YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHAR UYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, değişken deplasmanlı eksenel pistonlu pompanın çok serbestlik dereceli bir titreşim sistemi olarak önerilen bir matematik modeli üç farklı iletim hacmine sahip pompa için çözülmüş ve deneysel olarak doğrulanmıştır. Eksenel pistonlu pompanın matematik modeli 19 serbestlik dereceli bir sistem olarak kurulmuş ve sönümsüz serbest titreşim hareket denklemleri Lagrange yöntemiyle elde edilmiştir. Hareket denklemleri modal analiz yöntemiyle çözülerek pistonlu pompaların doğal frekansları elde edilmiş, mod şekilleri ve yer değiştirme grafikleri çizilmiştir. Elde edilen doğal frekanslar darbe çekiç testi sonuçları ile karşılaştırılmış ve sonuçların uyumlu olduğu görülmektedir. Bunlara ilaveten pistonlu pompa doğal frekansları sonlu elemanlar analiz yöntemi (ANSYS) ile elde edilmiş ve temel frekansın matematik modelden elde edilen ve darbe çekiç testi ile elde edilen sonuçlarla uyumlu olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was prepared as a Master's Thesis in Mechanical Engineering Department, a mathematical model proposed as a multi-degree of freedom vibration system of variable displacement axial piston pump was solved and experimentally verified for the pump with three different displacement or masses. The mathematical model of the degree of freedom of the piston pump 19 was formed and undamped vibration equations were obtained by Lagrange method. Motion equations were solved with modal analysis method, natural frequencies of piston pumps were obtained, mode shapes and displacement graphics were drawn.. The natural frequencies obtained were compared with the impact hammer test results and it was seen that the results were compatible. In addition, the natural frequencies of the reciprocating pump were obtained by finite element analysis method (ANSYS) and it was seen that the fundamental frequency was compatible with the results obtained from the mathematical model and the impact hammer test.