Exosome-mediated induction in tumorigenesis of ovarian tumor microenvironment cells
Yumurtalık tümör mikroçevresindeki hücrelerde tümör oluşumu ve gelişiminin eksozom aracılığıyla uyarılması
- Tez No: 621435
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA AYAR KAYALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biyoteknoloji, Biochemistry, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Jinekolojik hastalıklar arasında 3% oranı ile düşük insidanslı olmasına rağmen ovaryum kanseri, kadınlarda kansere bağlı ölümlerde yedinci sırada yer almaktadır. Erken dönemde diyagnozunun zor olması, hastalığın son evrelerinde teşhis edilebilmesi, ameliyat ve kemoterapi sonrası sağkalım oranının düşük olması sebebiyle ovaryum kanserinin karsinojenez mekanizmasının açıklanması oldukça önemlidir. Bu çalışmada kanser hücrelerinden salınan onkojenik sinyal taşıyan eksozomların, tümör mikroçevredeki hücreler tarafından alınmasıyla tümörigenezin uyarıldığını göstermek amaçlanmıştır. Cisplatin dirençli A2780 hücrelerinden salınan eksozomlar ultrafiltrasyon ve diferansiyel santrifüjleme yöntemi ile izole edildi. Primer yumurtalık kanseri (A2780), ovaryum yüzey epitelleri (OSE) ve mezotelyel (MeT-5A) hücreler hedef olarak kullanıldı. İzole edilen eksozomlar, immunoblot analizi ve nanopartikül boyut ölçümüyle karakterize edildi. PKH26 ile işaretlenen eksozomların hedef hücrelere alınması konfokal mikroskobuyla gözlenirken hücre içine alınım yolları inhibitörler kullanılarak akış sitometrisiyle belirlendi. Eksozom alınımıyla ROS üretiminin farklılaşması, migrasyon, invazyon ve proliferasyon hızları ile EMT üzerindeki etkileri incelenmiştir. Boyutu 30-150 nm arasında bulunan eksozomlar, eksozom proteinleri olan Alix ve Tsg101 içerirken ER belirteci olan calnexini içermemektedir. PKH26 ile işaretlenen eksozomlar hedef hücrelere farklı endosomal yolları kullanarak 6 saatte girmektedir. Eksozom alınımından sonra ROS üretimi, migrasyon ve invazyon hızları MeT-5A hücreleri hariç, A2780 ve OSE hücrelerinde artmıştır. EMT ve proliferasyon hızları da etkilenmiştir. Sonuç olarak, yumurtalık kanserinin primer ve sekonder tümör mikroçevresindeki hedef hücrelerin karsinojenez mekanizması, yumurtalık kanserindeki eksozomların alınmasıyla uyarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ovarian cancer, seventh most extensive reason of cancer demise in women, has a low incidence of 3% among gynecological diseases. It is substantial to explain the carcinogenesis mechanism of ovarian cancer because of difficulties in diagnosis at early phase, prognosis at late stages, and low survival rate after surgery and chemotherapy. The purpose of this research is to demonstrate the induction of tumorigenesis in tumor microenvironment cells after uptake of oncogenic signal carrying ovarian cancer-related exosomes. Exosomes were isolated from cisplatin-resistant A2780 cells by ultrafiltration and differential centrifugation. Primary ovarian cancer (A2780), ovarian surface epithelial (OSE) and mesothelial (MeT-5A) cells were used as recipients. Isolated exosomes were characterized by western blotting and particle size analysis. Internalization of PKH26-labeled exosomes into the recipient cells was examined by confocal microscopy. Uptake mechanisms of exosomes were detected by using inhibitors via flow cytometry. The effects on the differentiation of EMT, ROS production, invasion, migration and proliferation rates were examined following exosome uptake. Isolated exosomes ranging from 30-150 nm in diameter, contained exosome marker proteins Alix and Tsg101, except ER marker; calnexin. PKH26 labeled-exosomes were internalized by recipient cells in 6 hours by different endocytic mechanisms. ROS production, invasion and migration rates increased in A2780 and OSE cells except in MeT-5A cells. EMT and proliferation were induced following exosome uptake. In conclusion, the carcinogenesis mechanism of recipient cells in the primary and secondary tumor microenvironment of ovarian cancer was induced after the uptake of ovarian cancer-released exosomes.