Cam elyaf takviyeli poliüretan yüzlü ve mdf çekirdekli kirişlerin yapısal analiz ve testleri
Structural analysis and testing of sandwich composite beams having glass fiber reinforced polyurethane faces
- Tez No: 621440
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET UFUK ÇAĞDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu çalışmada cam elyaf takviyeli poliüretan dış yüzlü ve MDF çekirdekli sandviç kiriş eğilme rijitliğinin konsol kiriş titreşim ve üç nokta eğilme testleri ile belirlenmesi konusu üzerinde durulmuştur. Öncelikle MDF çekirdek mekanik özellikleri belirlenmiştir. Daha sonra imal edilen sandviç kiriş numuneleri üzerinde yapılan konsol kiriş titreşim deneylerinden elde edilmiş eğilme rijitliği değerleri birinci dereceden kayma deformasyonlu kiriş teorisine dayanan analitik çözümler ile ve 3 nokta eğilme deneyi ile elde edilmiş olan değerler ile mukayeseli olarak sunulmuştur. Elde edilen neticeler, 3 nokta eğilme deneyinin mesnetlerin tam ankastre yapılmasındaki zorluk sebebiyle konsol kiriş titreşim testine kıyasla daha iyi netice verdiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study is related with the determination of the mechanical properties of composite sandwich beams having glass fiber reinforced polyurethane outer faces and an MDF core. First, mechanical properties of the MDF core are determined. Then, cantilever beam vibration and 3 point bending tests are conducted on the produced specimens and the bending rigidities obtained are presented in comparison with the results obtained using a simple analytical model, and 3 point bending tests. The results obtained show that the 3 point bending test yields more reliable results than the cantilever beam vibration test due to the difficulty in clamping one of the beam ends.