Aşağı Seyhan ovasında açık ve kapalı sulama sistemlerinin üreticiler tarafından değerlendirilmesi
Evaluation of open and closed irrigation systems in the Lower Seyhan plain by farmers
- Tez No: 621450
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK BOSTAN BUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, Aşağı Seyhan Ovasında bulunan açık kanal ve kanalet sistemlerinin mevcut durumlarını, suyun ve sulamanın önemini ve kapalı sulamanın bölgeye sağlayacağı faydaları belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bu kapsamda Karataş ve Yüreğir ilçelerine bağlı 35 köyde 75 üretici ile yüz yüze anket çalışması yapılarak veriler toplanmıştır. En fazla buğday, mısır, pamuk ve soya yetiştiren üreticilerin ortalama parsel sayısı 2,52'dir. Üreticiler ortalama 24,81 yıldır tarımsal faaliyetle uğraşmakta ve %81,3'ü işletmesinde kayıt tutmaktadır.Üreticilerin en büyük sorunu istediği anda suya ulaşabilme durumudur. Bu çalışmada, üreticilerin %21,3'ü şu anki ücretin iki katını ödeyerek ihtiyaç duydukları suya anında ulaşmak istemektedirler. Üreticilerin sadece 14,7'si sulama ile ilgili herhangi bir eğitime katılmıştır ve hepsi de faydalı bulmuştur. Ortalama eğitim süresi 1,5 gündür. Sulama eğitimine katılım ile eğitim seviyesi arasında ilişki olduğu belirlenmiştir. Genellikle üniversite mezunu olan üreticilerin bu tür eğitimlere daha çok katıldığı belirlenmiştir.Sulama Birliğine üye olan ve çalışmaya katılan üreticilerin %60,0'ı sulama suyunun yeterli olduğunu ve %85,3'ü su temininde açık kanalet sistemini kullandıklarını belirtmişlerdir. Bu üreticilerin %72,1'i açık kanalet sisteminin kapalı sulama sistemine dönüşmesini çok istediklerini vurgulamışlar ve bu konuda orta düzeyde bilgilerinin olduğunu beyan etmişlerdir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determine; the current state of open canal and flume systems, the importance of water and irrigation, and the benefits of closed irrigation to the region in the Lower Seyhan Plain. In this context, data was collected through a face-to-face survey to with 75 producers in 35 villages of Karataş and Yüreğir districts. The average number of parcels of the producers is 2.52 and wheat, corn, cotton and soy are the most grown products. Producers have been engaged in agricultural activities for an average of 24.81 years; also 81.3% of them keep records in their enterprises.Major problem of the producers is to reach water whenever thet needed. In this study, 21,3% of producers are willing to pay twice more current price to reach water when they needed. Only 14.7 of the producers attended at least one training on irrigation and all found it useful. The average training period is 1.5 days. It was determined that there is a positive relationship between participation in irrigation education and their education level. It has been determined that the producers, who are generally university graduates, participate in such trainings more. 60.0% of the producers who are members of the Irrigation Union and participated in the study stated that irrigation water is sufficient and 85.3% of them use the open flume system for water supply. 72,1% of these producers want the change the irrigation system from open to closed. Also, they mentioned that they have a knowled about this system in middle level.