Aşağı Seyhan Ovasında seçilen bir test alanında CBS yardımı ile veri tabanının oluşturulması
Formation of data base utilizing with GIS in the selected test area within lower Seyhan plain
- Tez No: 77080
- Danışmanlar: PROF. DR. URAL DİNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu araştırmada seçilen bir test alanında uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri ile kültür bitkileri alan tahminlerinin yapılmasında model olabilecek bir veri tabanın oluşturulması amaçlanmıştır. Birinci aşamada çalışma alanının DSİ den sağlanan parselasyon haritaları ile 1 :25000ölçekli topoğrafik verileri sayısallaştınlmıştır. İkinci aşamada sayısal uydu verilerinin (Spot XS) geneline bitki indeksi (görünür bölge kırmızı 2.bant ve kızılötesi 3. bant) metodları ile sınıflandırılmış ve veri taba nı ile ilişkilendirilmiştir. Üçüncü aşamada sayısallaştınlmış parselasyon haritaları sayısal uydu verileri ile taran dışı arazilerle çalışma alanından mask edilerek atılmıştır. Daha sonra çok yıllık bitkiler bitki indeksi sınıflama metodu ile sınıflandırılarak veri tabanına eklenmiştir. Son aşamada veri tabanına DSİ haritalarından alınarak eklenen farklı bitki sınıflarının alanları aynı sistemle saptanmıştır. Yapılan istatistiksel analizler sonucunda görüntünün geneline uygulanan sınıflamada en fazla %83 doğru alan tahminleri yapılmış buna karşılık parselasyon haritası yanısıra sınıflandırılmış uydu görüntüsünün birlikte kullanılması ile %98'e varan tahminler yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar sağlıklı parselasyon haritaları ile sınıflandırılmış uydu görüntülerinin birlikte kullanılması halinde alan tahminlerinde yapılan hata oranını önemli derecede azalttığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to developed a data for estimation of the agricultural vegetation acreage in a selected test area. Cadastral maps which were provided from DSİ and topographic data were digitized from standart topographic maps scale 1:25000). For the estimation of agricultural vegetation, the vegetation index was used in order to classify whole spot imagery (2. Visible) and 3. (IR) bands). Than the classified data was related to data base layers. The cadastral datas were overlapped to imagery. Thus the nonagricultural areas were masked out from imagery. Then ever green crops was classified by the vegetation index classifications method and related with the data base. In the final stage the statistical methods were taken by DSI maps which applied to the classified and related imageries to calculate total areas of each class. The first classified imagery yielded 83% accuracy, the new method yielded up to 98%. At the result of this research using of accunate cadastral maps with classification satellite image is seems to decrease of error proportion for agricultural statistics.