Design and control of three phase grid connected pv system with 1 mw power capacity
Şebekeye bağlı üç fazlı 1 mw güç kapasiteli fotovoltaik sistemin tasarımı ve kontrolü
- Tez No: 621473
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET METE VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bu tezde üç fazlı 1 MW güç kapasiteli şebekeye bağlı fotovoltaik sistemin tasarımı ve analizi üç farklı çevirici kontrol teknikleri ile karşılaştırmalı olarak Gaziantep Üniversitesi'nin enerji kullanımı için tamamlanmıştır. Bu çalışmada klasik PI kontrol, model öngörülü kontrol ve kayan kipli kontrol teknikleri uygulanmıştır. Üç farlı çevirici kontrol tekniği ile tasarlanan bu sistemin simülasyon sonuçları şebeke bağlantısının olduğu ve şebeke bağlantısının olmadığı simülasyon koşullarında gözlemlenmiş ve diğer elde edilen simulasyon sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Şebekenin bağlı olduğu durumda elde edilen durgun hal sonuçlarına göre üç çevirici kontrol tekniğinin performansları bağlanan yüklerin ve şebeke bağlantısının gereksinimlerini sağlamak için hemen hemen aynıdır. Şebeke bağlantısının olmadığı çalışma durumlarında elde edilen durgun hal sonuçlarına dayanarak kayan kipli kontrol tekniğinin ve model öngörülü kontrol tekniğinin performansları bağlanan yüklerin ve şebeke bağlantısının gereksinimlerini yerine getirir. Şebeke bağlantısının olduğu çalışma koşullarında elde edilen dinamik hal sonuçlarına göre üç çevirici kontrolünün de performansları bağlanan yüklerin ve şebeke bağlantısının gereksinimlerini karşılamak için hemen hemen aynıdır. Fakat PI akım kontrolünün dinamik hal performansları diğer iki çevirici kontrollerinin dinamik hal performanslarından çok az daha iyidir.
Özet (Çeviri)
The analysing and designing of a three phase grid connected photovoltaic (PV) system with 1 MW power capacity for electricity consumption of University of Gaziantep with three different inverter control techniques have been comparatively completed in this thesis. The classical PI control, model predictive control (MPC) and sliding mode control techniques have been been applied in this project. The simulations of designed PV system with three different inverter current control techniques have been carried out and compared with obtained each other under the grid connected and standalone operating conditions. According to the obtained steady state results under the grid connected operating conditions, the performances of all three inverter control techniques are almost same to satisfy the requirements of the connected loads and grid connection. Based on the obtained steady state results under the standalone operating conditions, the performances of sliding mode current control and MPC techniques satisfy the requirements of the connected loads and grid connection. According to the obtained dynamic results under the grid connected operating conditions, the performances of all three inverter control techniques are almost same to satisfy the requirements of the connected loads and grid connection. However, the dynamic performances of PI current control technique are a bit better than the dynamic performances of other two inverter control techniques.