Yeni disübstitüe antrakinon türevlerinin sentezi ve özelliklerinin incelenmesi
Synthesis of novel disusbtitutedanthraquinone derivatives and investigation their properties
  1. Tez No: 621487
  2. Yazar: UFUK PARLADI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çoğu boya, ilaç ve organik materyalin doğal ya da sentetik bileşeni olarak kullanılan antrakinonlar poliaromatik bileşikler sınıfında önemli ve tanınmışlardır. Antrakinon boyaları azo boyalarından sonra en önemli ikinci boya sınıfıdır. En önemli avantajları parlaklık ve solmazlıklarıdır. Dahası, antrakinonlar besin ve kozmetik ürünleri için de renklendirici olarak kullanılmaya uygundurlar. Bir dizi doğal ve sentetik antrakinonlar antitümör, antiviral, antifungal, anti-inflammatuar, antiplatelel ve nöro koruyucu etki gibi geniş bir spektrumda farmakolojik aktiviteler göstermektedirler. Bu bağlamda, yeni bir grup 1,4 ve 1,8-disübstitüeantrakinon türevleri dantron ve kinizarin kullanılarak sentezlendi. Sentezlenen bileşikler 1H-NMR, 13C-NMR, IR and UV-Vis, elemental analiz yöntemi ve erime noktaları belirlenerek karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Anthraquinones are important and well-known class of polyaromatic compounds that have been used as natural or synthetic component for many dyes, drugs and organic materials. Anthraquinone dyes are the second most important class after the azo dyes. The major advantages of good fastness and their are brightness. Moreover, anthraquinones are approved for use as colorants in cosmetics and foods. A number of natural and synthetic anthraquinones have shown a wide range of pharmacological activities including antitumor, antiviral, antifungal, anti-inflammatory, antiplatelet and neuro protective effects. In this case, a new group of 1,4 and 1,8-disubstitutedantraquinone derivatives were synthesized in the menu of dantron and kinizarin. The synthesized compounds were determined by 1H-NMR, 13C-NMR, IR and UV-Vis, elemental analysis method and melting points.