Aile içi şiddete maruz kalan suç mağduru kızlar üzerine sosyo-psikolojik bir çalışma
  1. Tez No: 621515
  2. Yazar: MEHTAP TUNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ZEKİ DUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu tez çalışmamda genelde aile içi veya aile dışı istismarın psikolojik, biyolojik ve sosyolojik nedenlerine ve bu nedenlere ilişkin teorilere değinilmiş, özelde de Türkiye'de ve de Van ve çevresinde suç mağduru kız çocukların yaşadıkları trajik deneyimlerin ardılında yatan toplumsal nedenler ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma, suç sosyolojisinin önemli konularından biri olan ve genellikle üzerinde pek durulmayan fiziksel istismar üzerinde durması ve bu istismarın mağdurlarını konu edinmesi açısından son derece önemlidir. Zira söz konusu sorunun, ülkemizde halen toplumun önemli bir kesimi tarafından tabu olarak kabul edilmesi ve tabu olarak kabul edildiği için de sürekli gizlenmesi veya üzerinin kapatılmaya çalışılması, çalışmanın önemiyle beraber özgünlüğünü de ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmanın, suç mağduru kız çocuklarıyla derinlemesine mülakatlar yapılması, hem bu alanda var olan bilimsel boşluğu gidermesi hem de benzer konularda çalışacak akademisyenlere referans olması açısından da anlamlı bir çaba olarak görülmelidir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study of mine, it is mentioned about the psychological, biological and sociological reasons and theories related to these reasons of abuse in family and non-family in general and social reasons behind the tragic experiences of girls who are victims of crime around Van and in Turkey are also studied in private. This study is extremely important in terms of its giving importance such a subject as physical abuse and its victims whisch is one of very importnat subjects of sociology of crime and not given enough importance. This problem is accepted still as a tabu by a significiant segment of the society in our country and so it is mostly hid which show both tje importance and originality of this study. Also, this study should be seen as a significant effort in terms of its conducting interviews with the victims of crime, resolving scientific space and being reference to the academicians studying on similar subjects.