Art. tarsi transversa eklem kompleksindeki bağların radyolojik anatomisi
Radiological anatomy of the ligaments of transverse tarsal joint complex
- Tez No: 621516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENİS CEZAYİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Art. tarsi transversa'ya ait bağlar yürüme esnasında eklemin stabilitesinde önemli rol oynarlar. Bu çalışma ile sagittal MRG kesitlerinde bağların kalitatif olarak görülebilirliği ve kesitsel olarak boyutları ölçülmüştür. Gereç ve yöntem: Celal Bayar Üniversitesi hastanesi veri tabanında bulunan 55 kişinin ayak MR görüntülerinde Art. tarsi transversa eklem kompleksindeki bağların kalınlıkları, insersiyo ve origo noktaları, bağların birbirleriyle olan ilişkileri ayrıntılı olarak ele alınıp subjektif ve objektif metodlar kullanılarak incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılacak MR görüntüleri, gelişimini normal olarak tamamlamış sağlıklı bireylerden seçilmiş olup, ayaklarında deformite ve anomalinin bulunmaması dikkate alınmıştır. 1.6 mm kalınlığında T2 ağırlıklı sagittal MR görüntüleri CUBE sekansı ile, TE: 136 ms, TR: 3000 ms, ETL: 100, Bandwidth: 62.50, FOV: 16 cm, NEX: 1, Matriks: 256×256 parametreleri kullanılarak elde edildi. Lig. calcaneocuboideum'un medial parçası (MCCL), lig. calcaneocuboideum dorsale'nin lateral parçası (DCCL), lig. calcaneocuboideum plantare (PCCL-kısa plantar ligament), lig. plantare longum (LPL), lig. talonaviculare (TNL), lig. calcaneonaviculare'nin lateral parçası (LCNL), lig. calcaneonaviculare'nin superomedial parçası (SCNL), lig. calcaneonaviculare'nin longitudinal inferoplantar parçasının (ILCNL) ölçümleri yapıldı. Bulgular: Sagittal görüntülerde en net olarak görüntülenen bağların ölçümleri yapıldı. DCCL, PCCL ve LCNL sagittal görüntülerde ayırt edilemedi ve ölçülemedi. Diğer bağlar için sırasıyla ortalama değerler (±SD) hesaplandı. MCCL 2.35±0.58 mm, PCCL 9.05±1.58 mm, LPL 3.01±0.8 mm, TNL 2.85±0.53 mm, SCNL 8.73±1.83 mm, ILCNL 2.71±0.6 mm olarak ölçüldü. Sonuç: Sagittal T2 ağırlıklı MR görüntülemede kullanılan sekans ile bağların değerlendirilmesinin çok sağlıklı olmadığı, art. tarsi transversa bağlarının anatomik değerlendirilmesinde multiplanar görüntülerin birlikte kullanılmasının daha doğru sonuçlar vereceği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Aim: Ligaments belonging to art. tarsi transversa play an important role in joint stability during walking. With this study, qualitative visibility of the ligaments and cross-sectional dimensions were measured in sagittal MRI sections. Materials and Methods: Analysis using subjective and objective methods was aimed by discussing ligament thickness in Art. tarsi transversa joint complex and relationship of the ligaments with each other were discussed in detail in foot MR images of 55 people in database of Celal Bayar University Hospital. MR images to be used in the study were selected from healthy individuals who completed the development normally, and the absence of deformities and abnormalities of the foot was taken into account. With CUBE sequence, sagittal T2-weighted MR images in 1.6 mm thickness were obtained using TE: 136 ms, TR: 3000 ms, ETL: 100, Bandwidth: 62.50, FOV: 16 cm, NEX: 1, Matrix: 256×256 parameters. Lig. calcaneocuboideum mediale (MCCL), lig. calcaneocuboideum dorsolaterale (DCCL), lig. calcaneocuboideum plantare (PCCL-short plantar ligament), lig. plantare longum (LPL), lig. talonaviculare (TNL), lig. calcaneonaviculare laterale (LCNL), lig. calcaneonaviculare superomediale (SCNL), lig. calcaneonaviculare longitudinale inferoplantare (ILCNL) measurements were performed. Results: On sagittal images, most clearly displayed ligaments were measured. DCCL, PCCL and LCNL could not be distinguished in sagittal images and could not be measured. Average values (±SD) were calculated for other ligaments respectively. MCCL was measured as 2.35±0.58 mm, PCCL was measured as 9.05±1.58mm, LPL was measured as 3.01±0.8mm, TNL was measured as 2.85±0.53mm, SCNL was measured as 8.73±1.83mm, and ILCNL was measured as 2.71±0.6mm. Conclusion: With the sequence used in sagittal T2-weighted MR imaging, it was concluded that evaluation of the ligaments was not very healthy, and combined use of multiplanar images will give more accurate results in the anatomical evaluation of the transverse tarsal joint ligaments.