Farklı ısınma protokollerinin sporcu performansına akut etkileri
Acute effects of different warm-up protocols on athlete's performance
- Tez No: 621517
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMİZ ARABACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç : Bu araştırmanın amacı, farklı ısınma protokollerinin elit sporcuların performansı üzerine akut etkilerinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Araştırmanın denek grubu, Uludağ Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde eğitim hayatına devam eden ve çeşitli liglerde en az yedi yıldır futbol oynayan ve son altı ay içerisinde herhangi bir sakatlık geçirmemiş (ortalama boy 175.30 ± 6.59 cm, yaş 21.35 ± 1.66 yıl ve vücut ağırlığı 66.66 ± 7.49 kg) olan 20 erkek gönüllü öğrenciden oluşmaktadır. Deneklere 24 saat arayla üç farklı ısınma protokolü uygulanmıştır. Bunlar, (1) germe egzersizleri protokolü (GEP), (2) pliometrik egzersizler protokolü (PEP) ve (3) süspansiyon egzersizler protokolünden (SEP) oluşmaktadır. Denekler her ısınma protokolünden önce 5 dakika genel ısınma yapmış ve hemen sonrasında ön testler yapılmıştır. Isınma protokolünün uygulanmasından hemen sonra da son test yapılmıştır. Deneklere ön ve son test olarak statik denge, dikey sıçrama, 30 metre sürat, reaksiyon ve esneklik testleri uygulanmıştır. Verilerin analizi için SPSS 22.0 for Windows programı kullanılmıştır. Elde edilen verilerin karşılaştırılması Paired-Samples T testi ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of present study was to investigate the acute effects of different warm-up protocols on elite athlete's performance. Materials and Methods: Subject group of the study was consisted of twenty volunteer male students from Uludag University Sport Sciences Faculty who have been playing soccer at various leagues for at least seven years and those who have had no injury for last six months. Three different warm-up methods were applied to the subjects at 24 hours intervals. These were (1) stretching exercises protocol (SEP), plyometric exercises protocol (PEP) and suspension exercises protocol (SUEP). Subjects performed general warm up during 5 minutes and after then pre-tests were measured before each warm up protocol. After each warm up protocol, post-tests were measured. All subjects were tested on static balance, vertical jump, 30 m. sprint, reaction time and flexibility performances. All data were analyzed using Paired Sample T-tests using SPSS Statistics v.22 (Chicago, IL, USA), and significance was set at an alpha level of 0.05.