İkinci ürün süper tatlı mısır üretiminde alternatif sıra arası ve bitki sıklığının taze koçan verimi ve kalitesi üzerine etkisi
Effect of alternative row spacing and plant dentsities on fresh ear yield and quality of second crop super sweet corn
- Tez No: 621533
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışma süper tatlı mısır yetiştiriciliğinde verim ve kaliteyi arttırmak amacıyla Bursa koşullarında; 2017 ve 2018 yıllarında Vega süper tatlı mısır çeşidi için iki farklı sıra arası mesafe (25-45 cm, 70 cm) ve dört farklı sıra üzeri mesafe (15 cm, 20 cm, 25 cm, 30 cm) kullanılarak yürütülmüştür. Araştırma Tesadüf Bloklarında Bölünmüş Parseller Deneme Desenine göre üç tekrarlamalı olarak yapılmıştır. Faktörler sıra arası ve sıra üzeri mesafeler olmuştur. Çalışmada bitki boyu, koçan yüksekliği, koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, sırada tane sayısı, koçanda tane sayısı, bitkide koçan sayısı, taze koçan verimi, pazarlanabilir koçan oranı ve suda çözünebilen kuru madde oranı kriterleri incelenmiştir. Denemede sıra arası mesafeler açısından koçan uzunluğu, koçan çapı, koçanda tane sayısı, bitkide koçan sayısı ve taze koçan verimi özellikleri istatistiki açıdan önemli bulunmuşken diğer özellikler önemsiz bulunmuştur. Sıra üzeri mesafeler açısından ise bitki boyu, koçan yüksekliği, koçan çapı, koçanda sıra sayısı, koçanda tane sayısı, bitkide koçan sayısı, taze koçan verimi, pazarlanabilir koçan oranı ve suda çözünebilen kuru madde oranı kriterleri önemli bulunmuşken diğer kriterler önemsiz bulunmuştur. Hem sıra arası hem de sıra üzeri mesafeler açısından koçan çapı, koçanda tane sayısı, bitkide koçan sayısı ve taze koçan verimi özellikleri istatistiki açıdan önemli bulunmuştur. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre Karacabey bölgesinde ikinci ürün olarak yapılan süper tatlı mısır yetiştiriciliğinde 70 cm sıra arası mesafesinde yapılan ekim için 20 cm sıra üzerinde ekim sıklığı, 25-45 cm sıra arası mesafesinde yapılan ekim için ise 25 cm sıra üzerinde ekim sıklığı en yüksek verim sonuçlarına ulaşıldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to increase the yield and quality of super sweet corn cultivation; for Vega Super Sweet Corn Variety two different row spaces (25-45 cm, 70cm) and four different plant densities (15 cm, 20 cm, 25cm, 30 cm) during 2017 and 2018 in Bursa conditions. The research was done according to split plots of randomized bloks with three replications. The factors are row spaces and plant density. Plant height, ear height, ear lenght, ear diameter, ear row number, row grain number, ear grain number, number of ear per plant, fresh ear yield, marketable ear percentage, soluble solid content are investigated. In the trial ear lenght, ear diameter, ear grain number, number of ear per plant, fresh ear yield and solible solid content are founded important in terms of statistical for row spacing, the other specialities are founded unimportant. For plant density; plant height, ear height, ear diameter, ear row number, ear grain number, number of ear per plant, fresh ear yield, marketable ear percentage, soluble solid content are founded important in terms of statistical and the others are founded unimportant. Ear diameter, ear grain number, number of ear per plant and fresh ear yield are founded important in terms of statistical for row spacing and also plant density. According to research results of super sweet corn production for second crop that the most suitable plant spacing is 20 cm plant density plant for 70 cm row spacing modal, 25 cm plant density plant spacing is for 25-45 cm row spacing modal are founded in Karacabey conditions.