Gıda takviyesi olarak kullanılan l-mandelonitril- β- gentiobiosid' in ratlarda yapay oluşturulmuş meme kanserine etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of l-mandelonitrile- βgentiobiosid used as food supplements on artificial breast cancer in rats
  1. Tez No: 621554
  2. Yazar: UFUK GÜNAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHİTTİN YÜREKLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Meme kanseri dünya genelinde kadınlarda görülen önemli bir sağlık problemidir. Meme kanserinin bilimsel tıbbi tedavisinde kullanılan yöntemlerinin başarı şansının görece düşük olması ya da tedaviye bağlı ağır yan etkileri olması nedeniyle hastalar alternatif tıbbi yöntemleri kullanmayı tercih edebilmektedir. Alternatif tıp, başta kanser olmak üzere pek çok hastalığın tedavisinde, hastalığın semptomlarını hafifletmek ve hastaların yaşam kalitesini arttırmak için dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır. Bitkilerde çok yaygın olarak bulunan parazit ve otoburlara karşı savunmada kullanılan siyanojenik glikozitlerden amigdalin önemli bir kimyasal ajan konumundadır. Acı kayısı çekirdeğinden elde edilen amigdalin'in pek çok kanser türlerinde anti-tümör etkinliği belirlenmiştir. Yapmış olduğumuz çalışmada, amigdalin'in meme kanseri üzerindeki koruyucu ve tedavi edici etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışma iki aşamada gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada yerel pazardan alınan acı kayısı çekirdeğinden amigdalin elde edilmiştir. Elde ettiğimiz amigdalin'in FTIR yöntemi ile kalitatif analizi yapılarak ve SEM elektron mikroskobunda görüntülenerek varlığı tespit edilmiştir. Çalışmamızın ikinci aşamasında ise yapay yöntemle kanser yapılan sıçanlarda amigdalin'in olası etkileri araştırılmıştır. Bu aşamada deney hayvanları koruma (10 mg amigdalin) ve tedavi (50 mg amigdalin) uygulaması olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Bu gruplar aynı zamanda kendi aralarında dozaja bağlı farklı gruplara ayrılmıştır. Tedavi grubunda ayrıca kanser tedavisinde kullanılan Tamoksifen ilacı (0.05) mg deneklere verilmiştir. Koruma gruplarında hem BRCA1, BRCA2 ifadeleri hem de kandaki bakır ve çinko seviyeleri analiz edilmiştir. Amigdalin uygulamasıyla BRCA1 ve BRCA2 düzeyleri kontrole göre hafif artış olduğu saptanmıştır. Ayrıca koruma grubunda kontrole göre kandaki bakır seviyelerine bakıldığında artış gözlenirken, çinko seviyelerinde ise kanserli hücrelerde belirgin bir düşüş gözlenmemiştir. Tedavi gruplarında kontrol gruplarına göre BRCA1 ve BRCA2 düzeylerinin meme kanseri tedavisinde kullanılan tamoksifen değerlerinde olduğu gibi yükselme göstermiştir. Hem amigdalin A ve B hem de tamoksifen uygulanan gruplarda BRCA2 düzeyleri BRCA1'e göre daha fazla olduğu gözlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçları, amigdalin'in meme kanserinden korunma ve tedavisinde etkili bir ajan olarak kullanılabileceği fikrini vermektedir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is an important health problem in women World wide. Because the methods used in scientific medical treatment of breast cancer have a relatively low chance of successor have severe side effects due to treatment, patients may choose to use alternative medical methods. Alternative medicine is widely used in the treatment of many diseases, especially cancer, in the World to all eviate the symptoms and improve the quality of life of patients. Amygdaline, one of the cyanogenic glycosides used in defense against parasite sand herbivores, which is very common in plants, is an important chemical agent. Anti-tumor efficacy of amygdalin obtained from bitter apricot kernel has been determined in many cancer types. In this study, we aimed to investigate the protective and therapeutic effects of amygdaline on breast cancer. This study was carried out in two stages. In the first stage, amygdalin was obtained from bitter apricot kernel from the local market. The presence of amygdalin was determined by qualitative analysis by FTIR method and visualized by SEM electron microscope. In the second stage of our study, the possible effects of amygdaline in rats treated with artificial cancer were investigated. At this stage the experimental animals were divided in to two groups as protection (10 mg amygdalin) and treatment (50 mg amygdalin). These groups are also divided into different dosage-dependent groups among themselves. In the treatment group, Tamoxifen drugused in the treatment of cancer was administered to 0.05 mg subjects. Both BRCA1, BRCA2 levels and copper and zinc levels in blood were analyzed in protection groups. BRCA1 and BRCA2 maintained their levels with amygdalin administration and a slight increase in relative to control was analyzed. In addition, the protection group showed an increase in copper levels in the blood when compared to the control, while the zinc levels did not decrease significantly in cancer cells. In the treatment groups, BRCA1 and BRCA2 levels increased as in tamoxifen values used in the treatment of breast cancer compared to the control groups. Both amygdalin A, B and tamoxifen treated groups were found to have higher BRCA2 level than BRCA1. The results of this study suggest that amygdalin can be used as an effective agent in the prevention and treatment of breast cancer.