Goji berrynin, lityum klorür birlikte kullanımının gram-pozitif ve gram-negatif bakteri popülasyonu üzerine etkilerinin araştırılması
The investigation of the effects of the combined use of goji berry and propolis on gram-positive and gram-negative bacteria population
  1. Tez No: 733457
  2. Yazar: ENES ÇILDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNE ERGÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Mikrobiyoloji, Nutrition and Dietetics, Public Health, Microbiology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği ve Beslenme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Amacımız antibakteriyel etkilere sahip, besin takviyesi olarak sıkça tercih edilen kırmızı goji berry ile bipolar bozukluk ve kanser tedavisinde kullanılan lityum klorürün (LiCl) birlikte kullanımının birbirlerinin antibakteriyel etkilerini gram-pozitif ve gram negatif bakterilerde nasıl etkilediğini araştırmaktı. Materyal ve metod: Bu çalışmada Escherichia coli (E.coli) ve Salmonella typhi (S. typhi) gram-negatif bakteri ve Staphylococcus aureus (S. aureus) gram-pozitif bakteri olarak kullanıldı. Bakteriler, Amerikan Tip Kültür Koleksiyonu'dan satın alındı. Bu bakteriler seçici-besiyerlerinde üretildi. Goji berry ve lityum klorürün makrodilüsyon testi ile her bir bakteri soyundaki minimum inhibitör konsantrasyon 90 (MİK90) değeri, bakterilerin duyarlı oldukları antibiyotiklerdeki MİK90 değerleri ise mikrodilüsyon testi ile saptandı. Buna göre her bakteri suşu kontrol grubu (K), goji berry grubu (G), lityum klorür (L) grubu, kombinasyon grubu (G+L) ve antibiyotik grupları (Amoksisilin, Amfisilin, Vankomisin) olarak ayrıldı. Test maddelerinin bakteri kolonilerinin sayısını değiştirip değiştirmediği agar-dilüsyon testi kullanılarak değerlendirildi. Her test grubu (n:3) 3 defa tekrar edildi. Biyoistatistik analiz Annova testi ve Tamhane's T2 post-hoc testi kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
Objectives: Our aim was to investigate how the combined use of red goji berry, which has antibacterial effects and is frequently preferred as a nutritional supplement, and lithium chloride (LiCl) which is used in the treatment of bipolar disorder and cancer, affect the antibacterial effects of each other on gram-positive and gram-negative bacteria. Materials and methods: In this study, Escherichia coli (E.coli) and Salmonella typhi (S. typhi) were used as gram-negative bacteria and Staphylococcus aureus (S. aureus) as gram-positive bacteria. Bacteria were purchased from the American Type Culture Collection. These bacteria were grown on selective-mediums. The minimum inhibitory concentration 90 (MIC90) values of each bacterial strain were determined by the macrodilution test of goji berry and lithium chloride, and the MIC90 values of the antibiotics to which the bacteria were sensitive were determined by the microdilution test. Accordingly, each bacterial strain was divided into the control group (C), the goji berry group (G), the lithium chloride (LiCl) group, the combination group (G+LiCl) and the antibiotic groups (Amoxicillin, Ampicillin, Vancomycin). Whether the test substances changed the number of bacterial colonies was evaluated using the agar-dilution test. Each test group (n:3) was repeated 3 times. Biostatistical analysis was evaluated using Annova test and Tamhane's T2 post-hoc test.