Yeşil bina sertifikasyon sistemlerinde yapı malzemesi alt kategorisinin araştırılması ve Türkiye'deki durum
Investigation of building material subcategory in green building certification systems and the situation in Turkey
- Tez No: 621553
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA SEVGEN PERKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İklim değişikliği ülkelerin başlıca sorunlarından biridir. Havanın, suyun ve çevrenin kirlenmesiyle birlikte ülkeler bir araya gelerek daha yaşanılabilir bir dünya için kararlar almaktadırlar. Küresel ısınmanın etkisiyle yaşanan iklim değişikliğinde yapılı çevrenin de etkisi bulunmaktadır. Yapılı çevrenin etkisini en aza indirmek için yeşil binalar oluşturulmaya başlanmıştır. Yeşil binalar; hammadde kaynaklarını dengeli harcayan, yenilenebilir enerji kullanmayı hedefleyen, doğal ışığı ve yağmur suyunu kullanan uzun vadede yatırımcıya kazanç elde ettiren yapılardır. Bu yapılar tasarım, işletme, bakım ve onarım sistemlerine göre değerlendirilmekte ve puanlama yapılarak sertifikalandırılmaktadır. Yeşil binaların değerlendirildiği bu sertifikasyon sistemlerinde amaç; çevreye, insana zarar vermeyen yapıların oluşmasını sağlamaktır. Bu tez çalışmasında LEED, BREEAM, BEST sertifikasyon sistemleri malzeme ve kaynaklar kategorisi ve bu konuda Türkiye'deki mevcut durum hakkındaki görüşlerin araştırılması amaçlanmıştır. Bu kapsamda oluşturulan sorular Türkiye'de yeşil bina danışmanlığı yapan kişilere yöneltilmiş ve yanıtlar değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Changes in climate are one of the significant problems of countries. With the pollution of air, water, and environment increasing, countries come together to make decisions for a more livable world. The built environment also has an impact on climate change experienced because of global warming. Green buildings started to emerge to minimize the impact of the built environment. Green buildings are structures that use raw material resources in a balanced way, aim to use renewable energy, use natural light and rainwater, and save for the investor in the long term. These structures are evaluated according to their design, operation, maintenance, and repair systems and certified according to their scores. In these certification systems, where green buildings are evaluated, the aim is; to ensure that constructions that do not harm the environment and people are built. In this thesis study, it was aimed to investigate materials and resources category of LEED, BREEAM, BEST certification systems, and the views in this field on the current situation in Turkey. The questions formed in this context were addressed to the people, who are doing green building consultancy in Turkey, and the replies were evaluated.