İstanbul kenti bazı alışveriş caddelerinin peyzaj tasarımı açısından değerlendirilmesi
A research on the evaluation of some shopping streets in terms of landscape design in İstanbul
- Tez No: 621586
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER SEYİDOĞLU AKDENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 321
Özet
Caddeler, kentlerde yer alan ve kentin kimliğini yansıtan en önemli kamusal mekânlardan birisidir. Sosyal, kültürel ve ticari anlamda imkân sağlayan alışveriş caddeleri, kentin en yoğun kullanımına sahip ve erişebilirliğin yüksek olduğu kamusal mekânlardır. Alışveriş Caddeleri, peyzaj öğeleri ile birlikte kent peyzajını zenginleştirerek kent yaşamına katkı sağlamaktadır. Türkiye'nin en büyük metropol kenti olan İstanbul'un merkezi konumda yer alan ve ticari ve sosyo-külterel anlamda önemli yere sahip olan bazı alışveriş caddelerinin peyzaj mimarlığı açısından değerlendirildiği bu çalışmada, İstiklal Caddesi, Nişantaşı Bölgesi Caddeleri (Rumeli Cad.,Teşvikiye Cad.,Abdi İpekçi Cad., Maçka Cad.) Bağdat Caddesi, General Asım Gündüz Caddesi, Fevzipaşa Caddesi, Bakırköy Bölgesi Caddeleri (Fahri Korutürk Cad., Ebuzziya Cad.), Marmara Caddesi ve 58. Bulvar Caddesi çalışma materyali olarak belirlenmiştir. Çalışma alanı olarak seçilen sekiz caddenin yapısal- bitkisel peyzaj öğeleri ve cadde de bulunan sektörlerin ticaret türüne göre mekânsal dağılımları incelenmiştir. Sekiz alışveriş caddesinin geçmişten günümüze kadar geçirdiği değişimler ile birlikte incelenen peyzaj öğeleri ve sektörel dağılımlar günümüzde ortaya çıkan sorunları belirlemekte ve alışveriş caddelerine olan talebi ve işlevselliğini arttırmak amacıyla, peyzaj öğelerinin iyileştirilmesine yönelik çözüm önerileri getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shopping streets, which provide opportunity in social, cultural and commercial areas, are public spaces reflecting the urban life and being used most commonly. Shopping streets make a contribution to the urban life by enriching the urban landscape with landscaping components. In this study, in which some shopping streets, that are at the center of Istanbul-the largest metropolitan city of Turkey- as well as having an important role in historical and socio-cultural aspects, are assessed; İstiklal Street, streets of Nişantası District (Rumeli Str., Teşvikiye Str., Abdi İpekçi Str., Maçka Str.), Bağdat Str., General Asım Gündüz Str., Fevzipaşa Str., streets of Bakırköy District (Fahri Korutürk Str., Ebuzziya Str.), Marmara Str. and 58th Boulevard Str. are determined as the study materials. Structural and botanical landscaping components of these eight streets which are chosen as study area as well as spatial distribution of current industries and sectors on the street as per the type of commerce were analyzed and their current situations and problems were identified; suggestions for optimizing these streets in line with design criteria were developed.