Introduction and benchmark result comparison of socially inspired algorithms
Sosyal ilhamlı algoritmalara giriş ve kıyaslama sonuçlarının karşılaştırılması
  1. Tez No: 621601
  2. Yazar: AYŞENUR AKYOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH VEHBİ ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Sosyo-ilham algoritmaları, davranışını insan toplumu üzerine temellendiren belirli bir metaheuristik türüdür. Gün geçtikçe tanınabilir kalıplara sahip çoklu simülasyonlarla, evrimsel hesaplamanın karmaşık dünyasına basit bir yaklaşımdır. Bu çalışmanın amacı, bu algoritmaların optimizasyon problemlerini çözmek için işlevsel kapasiteye sahip olup olmadığını kontrol etmektir. Titizlikle uygulanan deneysel analizler sayesinde, bu algoritmaların sonuçları bilinen bir kıyaslama için toplanacak ve bu tür problemdeki potansiyellerinin yeterince değerlendirilmesine olanak sağlayan bazı referans algoritmalarının sonuçları ile karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
Socio-inspired algorithms are a particular type of metaheuristic that bases its behavior on human society. It is a simple approach to the complex world of evolutionary computing, with multiple simulations with recognizable patterns day by day. The aim of this study is to check whether these algorithms have the functional capacity to solve optimization problems. Through meticulous experimental analysis, the results of these algorithms will be collected for a known benchmark and compared with those of some reference algorithms that allow assessing their potential in this type of problem adequately.