Ulam stability of some Volterra integro-differential equations
Bazı volterra integro-diferansiyel denklemlerin Ulam kararlılığı
  1. Tez No: 621605
  2. Yazar: JARGESS ABDULWAHID ABDULLAH ABDULLAH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEBAHEDDİN ŞEVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez çalışmasında bazı Volterra integro-diferansiyel denklemlerin Hyers-Ulam ve Hyers-Ulam-Rassias kararlılığı ele alınmıştır. İlk olarak, sabit nokta yöntemi kullanılarak bir birinci mertebeden Volterra integro-diferansiyel denklemin bazı koşullar altında Hyers-Ulam-Rassias kararlılığa sahip olduğu gösterildi. Daha sonra, birinci mertebeden Volterra integro-diferansiyel denklemlerin bir sisteminin Hyers-Ulam-Rassias kararlılığı yine sabit nokta yöntemi kullanılarak ispatlandı. Burada elde edilen sonuçlar ikinci mertebeden lineer Volterra integro-diferansiyel denklemlerin Hyers-Ulam-Rassias kararlılığının kanıtlanmasında kullanıldı. Son olarak, bir lineer Volterra integro-diferansiyel denklemin çözümlerinin varlığı ve tekliği ardışık yaklaşımlar yöntemi kullanılarak gösterildikten sonra, buradan elde edilen sonuçların kullanılmasıyla bu denklemin Hyers-Ulam ve Hyers-Ulam-Rassias kararlılığa sahip olduğu gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the Hyers-Ulam stability and the Hyers-Ulam-Rassias stability of some Volterra integro-differential equations is considered. First, using the fixed point method, a first order Volterra integro-differential equation has the Hyers-Ulam-Rassias stability is showed. After, Hyers-Ulam-Rassias stability of a system of Volterra integro-differential equations is investigated. The results obtained here used to prove Hyers-Ulam-Rassias stability of second order linear Volterra integro-differential equations. Finally, after the existence and uniqueness of solutions of a linear Volterra integro-differential equation showing by using the successive approximation method, it is show that this equation has Hyers-Ulam stability and Hyers-Ulam-Rassias have stability with the use of the results obtained here.