Tuzla 40 pafta Köyiçi kentsel sit alanındaki sivil mimarlık örneklerinin koruma sorunları ve önerileri
Conservation problems and suggestions of civil architecture samples in Tuzla 40 layout Köyiçi urban site
- Tez No: 621614
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVLÜDE KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Restorasyon Koruma ve Yenileme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 354
Özet
Tez çalışmasının I. Bölümü Giriş kısmını içermekte olup bu bölümde; çalışmanın amacı ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. 2. bölümde; Tuzla İlçesi ve Köyiçi Bölgesinin fiziksel, tarihsel ve kentsel dokusunun gelişimi, coğrafi ve ekonomik faktörleri incelenmiş, kültürel ve doğal miraslarından başlıcaları ayrı başlıklar altında değerlendirilmiştir. 3. bölümde; Çalışma alanı olan Tuzla 40 Pafta Köyiçi Kentsel Sit Alanı'nın bölgesel analizi detaylı bir şekilde incelenmiştir. Köyiçi'nin konum ve önemi, kent dokusu, kentsel planlama süreci ve düzenleme çalışmaları kronolojik olarak analiz edilmiştir. 4. Bölümde; İncelenen sivil mimarlık örneği evlerin, mahallen yapılan incelemede elde edilen tespit ve ölçümleri doğrultusunda özgün plan ve yapı özellikleri açıklanmış, meydana gelen bozulma ve değişiklikleri tespit edilmiştir. İncelenen yapılar üç başlık altında; özgünlüğünü korumuş olan evler, müdahale edilmiş ve yenilenmiş olan evler, günümüze ulaşamamış olan evler olarak örneklendirilmiştir. Öncelikli olarak özgün malzeme ve boyutlarını koruyabilmiş evlerden detaylı tespit yapılabilenlerin katalog çalışmaları yapılmış, plan ve cephe özellikleri, koruma durumları, yapım teknikleri, malzeme ve detayları açısından incelenmiştir. Yıkılarak günümüze ulaşamamış olan özgün nitelikteki sivil mimarlık örneklerinden yapılan arşiv ve kaynak araştırması sonucu bilgilerine ulaşılabilenlere de yer verilmiştir. 5. Bölümde; İncelen yapılar doğrultusunda, Tuzla 40 pafta Köyiçi Kentsel Sit Alanında 19. yüzyıl sonu-20. yüzyıl başında inşa edilmiş olan sivil mimarlık örneği binaların mimari ve yapısal özellikleri irdelenmiştir. Öncelikle evlerin sokak ve parsel ile ilişkisi, konumları, plan ve cephe özellikleri incelenmiştir. İncelemeler sonucunda elde edilen veriler doğrultusunda yapım sistemini oluşturan elemanlar ve teknik özellikleri açıklanmıştır. 6. Bölümde; Yapılan tespitler sonucunda evlerde meydana gelen bozulmaların nedenleri irdelenmiştir. Bozulmaya neden olan fiziksel ve sosyal etkenler; doğanın oluşturduğu nedenler, yapıdan kaynaklanan iç nedenler, insanların oluşturduğu nedenler, sosyal ve ekonomik yapıda meydana gelen değişimler doğrultusunda incelenmiştir. Bu nedenlerin plan şemasında ve cephe düzeninde oluşturduğu etkiler ve meydana gelen biçimsel ve yapısal bozulmalar açıklanmıştır. Tespit edilen koruma sorunlarının, nedenleri ve şekilleri doğrultusunda, incelenen evlerin mümkün olduğunca özgün özellikleriyle gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için, plan şeması, cephe düzeni ve yapı sistemi olmak üzere iki başlık altında koruma önerileri sunulmuştur. 7. Bölümde; tezin tamamına yönelik sonuç ve değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
1st section of the thesis study includes the Introduction. At this section, information about the aim and the method of the study is given. In the 2nd section; the physical, historical and urban texture development, geographical and economic factors of Tuzla district and Köyiçi region are examined, and prominent examples of cultural and natural heritage are evaluated under separate headings. In the 3rd section; the regional analysis of Tuzla 40 Layout Köyiçi Urban Site, which is the area of study, is investigated deeply. The importance and location of Köyiçi, the urban texture, the process of urban planning and arrangement studies are analyzed according to the chronological order. In the 4th section; The original plan and structure characteristics of the houses examined in the civil architecture were explained and their deterioration and changes were determined in accordance with the determination and measurements obtained during the local examination. The structures are sampled under three headings: the houses which have preserved their originality, intervened and renovated houses and the houses that have not survived to the present day. Primarily, the catalogs of the houses which can be determined in detail from out of the houses which have been able to maintain their original materials and dimensions have been made and they are examined in accordance with their plan and facade features, construction techniques, materials and details. The houses of which their information can be reached by the archive and resource study, among the ones that are built according to the civil architecture samples with unique properties but have not survived by demolishing, are also available. In the 5th section, in line with the structures examined, the architectural and structurel characteristics of civil architecture sample buildings that are built at the end of 19. century and at the beginning of 20. century at Tuzla 40 Layout Köyiçi Urban Site are investigated. Primarily, the relation of houses with street and parcel, their locations, plan and frontage properties are examined. The elements of construction system and their technical properties are explained in accordance with the information that has gathered from the investigation. In the 6th section, the causes of deterioration in the houses are examined based on the results of the determinations made. The factors are examined in line with physical and social factors, the reasons of nature, internal reasons arising from the structure, the reasons created by the people and the changes in the social and economic structure. The effects of these reasons on the plan scheme and the frontage layout and the resulting formal and structural deteriorations are explained. In accordance with the reasons and shapes of the identified conservation problems, conservation proposals were presented under two headings as plan scheme, frontage layout and building system in order to transfer the examined houses to the next generations with as much original features as possible. In the 7th section, conclusion and evaluations were prepared for the entire thesis.