Hiperlipidemik hastalarda atorvastatinin plazma lipid peroksidazyonu ve organizmanın antioksidan savunma sistemleri üzerine etkilerinin irdelenmesi
Investigation of the effects of atorvastatin on plasma lipid peroxidization and antioxidant defense systems in hyperlipidemic patients
  1. Tez No: 621613
  2. Yazar: İSMAİL DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜKSEL ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Serum TK ve LDL-K düzeylerinin yüksek oluşu ile koroner kalp hastalığı (KKH) arasında ilişki bilenen bir geçektir. Hiperkolesterolemi tedavisinde statinler yan etkilerinin oldukça az olması ve LDL'yi oldukça etkili bir şekilde düşürmelerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaya başlanan ilaçlar olmuşlardır. Son yıllarda tedavide kullanılmaya başlanan atorvastatin; bir statin olup primer hiperkolesterolemi ve miksed disiplidemi tedavisinde seçilecek ilaçlar arasına girmiştir. Bu çalışmanın amacı lipid düşürücü etkileri dışında etkileri olduğu ortaya çıkarılan statinlerin bu etki mekanizmalarının anlaşılmasına katkıda bulunmak amacıyla atorvastatinle altı haftalık tedavi öncesi ve sonrasında plazma TK, LDL-K, HDL-K, TG, malondialdehyde (MDA), glutatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD) ve total antioksidan kapasite (TAK) konsantrasyonlarını değerlendirmekti. Çalışma kapsamına 33 hiperkolesterolemik hasta dahil edildi. Tedavi öncesi ve sonrasında plazma TK, LDL-K, HDL-K, TG konsantrasyonları sırasıyla; 259±9 ve 218±7 mg/dl, 169±5 ve 124±7 mg/dl, 44±2 ve 46±2 mg/dl, 242±19 ve 217±19 mg/dl olarak tayin edildi. Tedavi öncesi ve sonrasında plazma MDA düzeyleri sırasıyla 4.2±0.3 ve 2.5±0.2 µmol/L; kan GSH seviyeleri 8.6±3.5 ve 9.5±3.6 ụmol/gHb, eritrosit SOD aktiveleri 726±270 ve 1222±365 U/gHb buna karşılık plazma TAK değerleri 2.2±0.1 ve 2.4±0.1 mmol/L olarak belirlendi. Tedavi sonrasında TK, LDL-K ve MDA düzeylerinin anlamlı olarak düştüğü (p0.05). Atorvastatinin; LDL-K'ü lipid peroksidasyonunu düşürdüğü ve vücudun antioksidan defansif mekanizmalarını arttırdığı için hiperkolesterolemi ve ateroskleroz tedavisinde etkili bir ilaç olduğu sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It is well recognized that high levels of serum total cholesterol (TC) and LDL cholesterol (LDL-C) are associated with an increased risk of coronary artery disease (CAD). Statins (HMG-CoA reductase inhibitors) are the most commonly prescribed agents for the treatment of hypercholesterolemia because of their efficacy in reducing LDL and their excellent tolerability and safety. Atorvastatin was recently introduced for the treatment of primary hypercholesterolemia and mixed dyslipidemia. The aim of this research is to evaluate plasma TC, LDL-C, HDL-C, TG, malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD) and total antioxidant status (TAS) concentrations before and after the six-week-therapy with atorvastatin. Thirty-three patients with hypercholesterolemia were included into the scope of the study. The concentrations for TC, LDL-C, HDL-C, TG were 259+9 vs 218±7 mg/dl, 169±5 vs 124±7 mg/dl, 44±2 vs 46+2 mg/dl, 242±19 vs 217±19 mg/dl before and after the therapy, respectively. MDA values were found as 4.2±0.3 vs 2.5±0.2 µmol/L, GSH values were 8.6+3.5 vs 9.5+3.6 µmol/gHb, SOD activities were 726±270 vs 1222±365 U/gHb whereas TAS values were observed as 2.2±0.1 vs 2.4±0.1 mmol/L.