Çalışanların serbest zamana karşı tutumları ve yaşam kalitelerinin incelenmesi
Search on attitudes of employees towards leisure time & life quality
  1. Tez No: 621638
  2. Yazar: AYDAN ARDA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT SADIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Düzce Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma, çalışanların serbest zamana karşı tutumları ve yaşam kalitelerinin sosyo demografik değişkenler açısından incelenmesini amaçlamaktadır. Çalışma grubunu; Gaziantep ve Kahramanmaraş illerinde yaşayan 405 mavi yaka ve beyaz yaka fabrika çalışanı oluşturmaktadır. Serbest zaman doyum düzeyleri Beard ve Ragheb (1980) tarafından geliştirilen ve Gökçe ve arkadaşları (2008) tarafından Türkçe 'ye uyarlanan Serbest Zaman Doyum Ölçeği ile yaşam doyumu düzeyleri ise Stamm (2005) tarafından geliştirilen; Türkçe' ye uyarlanması Yeşil ve arkadaşları tarafından (2010) yapılan Çalışanlar için Yaşam Kalitesi Ölçeği ile ölçülmüştür. Ölçeklerin alt boyutları da dikkate alınarak; veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiştir. Bu analizlerde Kruskal Wallis, Mann Whitney U, Spearman rho korelasyon analizi tekniklerinden faydalanılmıştır. Ortaya çıkarılan bulgularda; yaşam kalite doyumu ve serbest zaman doyumu arasında orta düzeyde pozitif yönlü .36 düzeyinde ilişki elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to search behaviour of people in leisure time and life quality in perspective of sociodemographic factors.Study group includes 405 blue colour & whıte colour employees, working in Gaziantep & Kahramanmaraş. Leisure time satisfaction level is measured with leisure time satisfaction scale which is developped by Beard & Ragheb(1980 )& translated to Turkish by Gokçe and friends.Life satisfaction level is measured with Life Quality Scale for Workers which is developed by Stamm(2005) and translated to Turkısh by Yeşil &frıends (2010). İnputs have been analysed with SPSS22.0 programme in consıderıng sub-dimensions.On these analyses we take advantages of Kruskal Wallis ,Mann Whitney U,Spearman rho correlaation techniques.