Bazı nar genotiplerinde antosiyanin sentezi ile ilişkili genlerin ifade seviyelerinin belirlenmesi
The expression levels of genes related to anthocyanine synthesis in some pomegranate genotypes
- Tez No: 621639
- Danışmanlar: PROF. DR. YILDIZ AKA KAÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Nar (Punica granatum L.), barındırdığı değerli sekonder metabolitlerden dolayı antioksidan içeriği zengin, antitümör ve antikanser aktiviteleri yüksek bir meyvedir. Birçok farklı alanda kullanılıyor olması nar meyvesine olan talebi arttırmış ve bu durum üretime olumlu yansımıştır. Bu çalışmada, besin kompozisyonuna etki eden antosiyanin sentezi ile ilişkili bazı genlerin ekspresyon düzeylerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla, Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümü Nar Genetik Koleksiyonunda yer alan“33N53”,“İzmir-1479”ve“19/147”genotiplerine ait yaprak, tohum ve meyve kabuğu dokuları kullanılarak qRT-PCR reaksiyonları gerçekleştirilmiş ve dokulara ait gen ekspresyon düzeyi belirlenmiştir. Analizlerde CHS, CHI, F3H ve PAL genlerinin ekspresyon düzeyi belirlenmiştir. Analizler sonucunda CHS ve CHI genlerine ait ekspresyon düzeyi üç genotipe ait yaprak, dane ve kabuk dokusunda yüksek çıkmıştır. Fakat F3H ve PAL genlerine ait ekspresyon düzeyi yalnızca 19/147 genotiplerine ait dokularda yüksek çıkmıştır. Kabuk ve dane rengi bakımından koyu kırmızı renge sahip olan 19/147 genotipinin antosiyanin içeriği ve gen ekspresyon düzeylerinin uyumlu olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Pomegranate (Punica granatum L.) is a fruit with high antioxidant content and high antitumor and anticancer activities due to its valuable secondary metabolites. The fact that it is used in many different fields has increased the demand for pomegranate fruit and this has positively reflected on the production. In this study, it was aimed to determine the expression levels of some genes related to anthocyanin synthesis affecting the nutritional composition. For this purpose, qRT-PCR reactions were performed using leaf, seed and fruit peel tissues belonging to“33N53”,“İzmir-1479”and“19/147”varieties in the Pomegranate Genetics Collection of Cukurova University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture and gene expression of tissues. level has been determined. In the analysis, the expression level of CHS, CHI, F3H and PAL genes was determined. As a result of the analysis, the expression level of CHS and CHI genes was high in leaf, grain and shell tissue of three varieties. However, the expression level of F3H and PAL genes was high only in tissues of 19/147 variety. The varieties of 19/147, which have a dark red color in terms of shell and grain color, were found to be compatible with the anthocyanin content and gene expression levels.