Çelik düzlemsel kafes kirişlerde kafes tipi ve yüksekliğinin ağırlık ve maliyete etkileri üzerine bir çalışma
A study on effects of truss type and height of the 2d truss system on weight and cost
  1. Tez No: 621642
  2. Yazar: ZEYNEP İPEKÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KAVRAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çelik, yapı sektöründe sürdürülebilirlik, ekonomiklik, dayanıklılık vb. özellikleri ile ön plana çıkan bir malzemedir. Ülkemizde henüz oluşmaya başlayan çevresel bilinç ve teknolojideki gelişmeler ile çelik malzemenin bu sektörde daha büyük bir paydaya sahip olması kaçınılmaz bir durum haline gelmektedir. Bu kapsamda yapılan tez çalışmasında yapısal çelik malzemeden ve kullanım alanlarından söz edilerek, çelik taşıyıcılı ve geniş açıklığa sahip örnek bir sanayi yapısı tasarlanmış, tasarlanan yapı üzerinden optimum ağırlık ve maliyet incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümde tezin amaç ve kapsamından söz edilerek çelik malzeme ile ilgili kapsamlı bilgiler sunulmuştur. Yapılan Çalışmalar bölümünde tasarlanan örnek sanayi yapısı tanıtılmıştır. 30 m açıklık geçen sanayi yapısı için; trapez, üçgen, parabolik ve hilal kafes tipleri seçilmiş, her kafes tipi için mekanda yükseklik kazancı sağlamayan, 40 cm, 80 cm, 120 cm, 160 cm, 200 cm ve 240 cm yükseklik kazancı sağlayan olmak üzere yedi farklı kafes tipi oluşturulmuştur. Toplamda oluşturulan 28 farklı düzlemsel kafes kiriş SAP2000 programında optimum ağırlığı sağlayacak şekilde modellenmiştir. Bulgular ve İrdelemeler bölümünde elde edilen veriler ile her kafes tipi ve yükseklik kazancı için ağırlık ve maliyet bakımından en optimum sonucu veren düzlemsel kafes kirişler saptanmıştır. Sonuçlar bölümünde ise bir önceki bölümde elde edilen sonuçlara dayanarak yapılan çıkarımlar ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Steel is a material that stands out in the building sector with its sustainability, affordability, durability, etc. features. It is inevitable that steel material will have a greater share in this sector with the increasing environmental awareness and technological developments in our country In this thesis study, structural steel material and its usage areas have been mentioned and an exemplary industrial structure with a wide span and steel structure has been designed and optimum weight and cost calculations have been carried out on the designed structure. The study consists of four part. In the introduction chapter, the purpose and scope of the thesis is mentioned and comprehensive information about steel material is submitted. The designed industrial structure is introduced in the“Studies”section. For the industrial building with a span of 30 m; trapezoidal, triangular, parabolic and crescent lattice types have been selected, and for each lattice types, which do not provide height gain in the space and provide height gain in 40 cm, 80 cm, 120 cm, 160 cm, 200 cm and 240 cm has been created. A total of 28 different 2D trusses were modeled to provide optimum weight in the SAP2000 program. The 2D trusses were determined that provide the optimum result in terms of weight and cost for each truss type and height gain with the acquired data in“Findings and Evaluations”section. In the“Conclusions”section the inferences based on the results acquireded in the previous section and suggestions are given.