Maoa bölgesi polimorfizmlerinin yaygın anksiyete bozukluğu ve sigara kullanma davranışı ile ilişkisi
The association between polymorphisms of maoa region and generalized anxiety disorder and smoking behavior
  1. Tez No: 621646
  2. Yazar: KÜBRA KAZANCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAAN YILANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Genetik, Psikoloji, Forensic Medicine, Genetics, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Anksiyete bozuklukları, depresyon ve panik bozukluklar gibi psikolojik rahatsızlıklar sıklıkla Monoamin Oksidaz geninin uVNTR polimorfizminin yüksek MAOA enzim aktivitesine sebep olan varyasyonu ile (MAOA-H) ilişkilendirilir. Bu çalışmada MAOA-uVNTR polimorfizmlerinin Yaygın Anksiyete Bozukluğu (YAB) ve sigara kullanımına olan, ayrıca bir çevresel etken olarak ele alındığında ise sigara kullanımının yaygın anksiyete bozukluğu üzerinde olan etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Çalışmaya 18-30 yaş aralığında 58'i kadın, 42'si erkek olmak üzere toplamda 100 kişi dahil edildi. 100 kişiden svap aracılığıyla ağız içi epitel doku sürüntü örneklerinin alınması ve Yaygın Anksiyete Bozukluğu-7 (YAB-7), Endişe ve Anksiyete Ölçeği (EAÖ), Problemlere Karşı Olumsuz Tutum Ölçeği (POTÖ) ve Bilişsel Kaçınma Ölçeği (BKÖ) olmak üzere YAB ile ilgili 4 adet ölçeğin uygulanması eş zamanlı olarak gerçekleştirildi. Alınan biyolojik örneklerin DNA izolasyonunun ardından her birine PCR uygulaması yapıldı ve elektroforezin ardından ultraviyole ışık altında fragment analizi gerçekleştirildi. Her bir kişiye konulan tanıların ardından MAO geninin X kromozomu üzerinde lokalize olması sebebiyle ortaya çıkan heterozigot bantlaşma gösteren bireyler (29 kadın) çalışmadan dışlandı ve istatistiksel veriler ki-kare testi ve T-testi analizleriyle 71 kişi ile tamamlandı. Çalışmaya dahil edilen 71 kişinin %40,8'i kadın, %59,2'si ise erkek idi. Örneklem grubunun %46,5'i sigara kullanmıyorken %53,5'i sigara kullanıyordu. Alellerin dağılımına bakıldığında ise, kadınlarda en çok gözlenen alel grubunun %93,1 oranında 3 aleli yani MAOA-H genotipi iken, %6,9 oranında 1 aleli yani MAOA-L genotipi idi. Erkeklerde ise bu oran %81,0 oranında MAOA-H genotipi iken, %19,0 oranında MAOA-L genotipi olarak gözlemlendi.
Özet (Çeviri)
Anxiety disorder, depression and panic disorder and such psychological disorders are mostly associated to Monoamine Oxidase gene's variation which uVNTR polymorphism causes to high MAOA enzyme activity. This research focuses on the association between Generalized Anxiety Disorder (GAD), smoking behaviour and MAOA polymorphisms. On the other hand, another aim of the research is the relation between smoking considered as an environmental impact and anxiety disorder as well as examines. For this research total of 100 people, 58 females and 42 males, aged between 18-35 are included. From these people, buccal swab samples are collected and conducted 4 different scales simultaneously related to generalized anxiety disorder which are Generalized Anxiety Disorder-7 test (GAD-7), Worry and Anxiety Scale (WAS), Negative Attitude Scale for Problems (NASP) and Cognitive Avoidance Questionnaire (CAQ). After isolation of biological samples, PCR application was used and after being electrophoresed, fragment analyse was made under ultraviole light. When all subject were diagnosed, 29 females were removed because of MAO gene's localization on X chromosome and statistical datas gathered from the remained subjects by the use of chi-square and t-test analyses. Of the 71 individuals included in the study, 40.8% were female and 59.2% were male. 46.5% of the sample group did not smoke while 53.5% of them were smoking. Considering alleles it was observed that 93,1% of females have 3 alleles meaning they have MAOA-H and only 6,9% of them have 1 allele meaning MAOA-L genotype. Similarly to females, it was seen 81% of males have MAOA-H genotype and 19% of males have MAOA-L genotype.