Rat testisinde kriyoablasyon modeli: Testiküler histopatolojik ve biyokimyasal inceleme-deneysel çalışma
Cryoablation model in rat testicle: Testicular histopathological and biochemical examinations - experimental study
- Tez No: 621674
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMRE HURİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada, kriyoablasyon yönteminin testis dokusunda, prostat ve böbrek dokusunda gösterilen apoptozis, osmotik hasar ve nekroz gibi benzer histopatolojik değişiklikler yapabileceği ve eş zamanlı kastrasyonun biyokimyasal olarak izlenebileceğinin araştırılması ve yorumlanması planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmada 12 adet Wistar albino erkek rat randomize edilerek 3 adet (6 adet testis) kontrol grubu ve 9 adet (18 testis) kriyoablasyon grubu olarak ayrıldı. Her iki gruptan skrotal eksplorasyon öncesi total testosteron bakılması için kan alındı. 1. grup rat testisleri skrotal eksplorasyon sonrası herhangi bir işlem yapılmadı. 2. grup rat testislerine ise bilateral, oluşturulan kriyoablasyon modeliyle kriyoablasyon uygulandı. Sonraki 10. günde her iki gruba bilateral orşiektomi yapıldı. Orşiektomi ile eş zamanlı olarak ikinci bir kan, total testosteron tekrarı için ratlardan alındı. Orşiektomi sonrası elde edilen testis dokuları histopatolojik olarak aktif inflamasyon, hiperemi, ödem ve paratestiküler inflamasyon ve nekroz açısından 0,+1,+2,+3 olarak derecelendirilerek değerlendirildi. Ayrıca orşiektomiden 72 saat sonrasında yaşayan ratlardan bazal testosteron değeri için üçüncü bir kan alındı. Bulgular: Biyokimyasal çalışmada ortalama başlangıç total testosteron kriyogrubu ve kontrol grubu için 1,48 ve 1,31 ng/ml olarak izlenmiş ve bu değerler normal erkek rat total testosteron sınırları içinde olup, iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmemiştir (p>0,05). Orşiektomiyle eş zamanlı alınan değerlerde total testosteron kriyoablasyon grubunda oratalama 0,34 ng/ml, kontrol grubunda ortalama 2,18 ng/ml olarak izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The histopathological changes like apoptosis, intracellular death, osmotic damage and necrosis have been shown with the cryoablation of prostate and kidney tissue. In the sight of these knowledge, in our study we aimed to investigate and interpret the changes of testicular morphology and the possibility of biochemical castration with cryoablation Materials and methods: In this study 12 Wistar albino male rats were randomized into 2 groups. 3 rats were spared for control group and 9 rats were used as cryoablation group. Blood samples were obtained for total testosterone analysis for three timess; before surgical process, on the 10th day following the operation and on the 3th day after bilateral orchiectomy. Scrotal exploration was performed on the testicles of control group and cryoablation was not given to this group. Testicular cryoablation model was performed to the second group bilaterally. In both groups, bilateral orchiectomy was performed in following next 10 days. Testicular tissue samples which was taken from orchiectomy material were prepared for routine paraffin embedding and histopathologically tissues were examined in terms of active inflammation, hyperemia, edema and paratesticular inflammation and necrosis and were graded by 0, +1, +2, +3. In addition, total blood samples were studied for testosterone from the rats at the same time. Results: In biochemical study, beginning total testesteron levels were in normal range and statisticaly there was no difference between two groups (p>0,05). (Control group: 1,31 ng/ml, Cryoablation group : 1,48). These values are within the limits of normal rats testosterone levels. The mean value of testosterone on the 10th day after cryoablation is 0,34 ng/ml in cryoablation group.