Radikal perineal prostatektomi sonrası erektil fonksiyonun değerlendirilmesi
Evaluation of erectil function after radical perineal prostatectomy
  1. Tez No: 621673
  2. Yazar: ALPER KAFKASLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OKTAY AKÇA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
AMAÇ Bu çalışmada preoperatif potent olan ve Radikal Perineal Prostatektomi (RPP) tekniği ile opere olan 1 yılını tamamlamış hastaların erektil fonksiyonunu değerlendirmeyi amaçladık. GEREÇ YÖNTEM Çalışmaya Nisan 2006 – Eylül 2009 tarihlerinde lokalize prostat kanseri nedeniyle RPP yapılan preoperatif potent olan 107 hasta dahil edildi. Bu hastalar postoperatif enaz 1 yılını doldurmuş ve prostat kanseri için definitif tedavisi tamamlanmış, ek tedavi (Hormonoterapi, Radyoterapi) almamış idi. Çalışmamızda IIEF-5 skoru 21 ve üzeri olan 65 hasta ile IIEF-5 puanı 16-20 arasında olmasına rağmen SEP 2 ve SEP 3 sorularını evet olarak cevaplayan 42 hasta partnerleriyle beraber değerlendirildikten sonra potent kabul edildi . Hastalar erektil fonksiyon açısından postoperatif 3, 6, 9 ve 12. aylarda değerlendirildi. Postoperatif 3. ayda erektil fonksiyon değerlendirilirken hastalara IIEF-5 formu doldurtuldu ve ED saptanan hastalar penil rehabilitasyon programına alındı, öncelikle PDE5 inh. fayda görmeyen hastalara haftada en fazla 2 defa olmak üzere 0,3 cc intrakavernozal enjeksiyon [30mg/cc Papaverine ve 1mg/cc fentolamin] yapıldı. BULGULAR Preoperatif potent olan 107 hastanın 81'i (%75,7) operasyon sonrası 12. ayda medikal yardımlı yada yardımsız erektil fonksiyonlarını sürdürmekte idi. Bu hastalardan 44(%40,7) tanesi medikal yardımsız, 26(%24) tanesi PDE 5 inh. ile, 11(%10,8) tanesi de intrakavernozal enjeksiyon farmakoterapisi ile cinsel yaşamını sürdürmekte idi. 17 hastada penil rehabilitasyona yanıt alınamadı ve 9 hasta ek tedavi almak istemedi. Toplamda 26 (%24,3) hastada ED olarak kabul edildi. SONUÇ Sonuç olarak yaptığımız çalışmada RPP tekniği ile opere edilen hastaların potens açısından fonksiyonel sonuçları, güncel literatürdeki diğer radikal prostatektomi tekniklerinin (Açık, Laparaskobik, Robotik) sonuçlarıyla birbirine benzer olarak gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
BACKGROUND: In this study we aim to evaluate the erectile function of patients in whom were potent before operation that underwent radical prostatectomy with perineal approach and had definitive treatment with one year follow up after surgery. PATIENT-METHOD: This study includes preoperatively potent 107 patients who underwent RPP. The patients with 21 point of IIEF-5 and the patients answered SEP2 and SEP3 questions as“yes”despite 16-20 point of IIEF-5 evaluated with their partners and received as“potent”. Erectile function evaluated at 3rd, 6th, 9th and 12th months respectively. The patients who diagnosed with ED at the 3rd month after RPP canalized to penile rehabilitation. PDE5 inhibitors used in first step. Intracavernosal injection therapy performed up to 2 times per week when PDE5 inhibitors were ineffective. (Papaverine 30mg/cc and Phentolamine 1mg/cc) RESULTS: 81 of 107 patients (75,7 %) who have potency preoperatively sustained erectile function with or without medical treatment after the 12th month of surgery. 44 ( 40,7%) of them had erection without any pharmacotherapy, 26 (24%) of them had erection with PDE 5 inhibitor and 11 (10,8%) of them had erection with help of intracavernosal injection therapy. 17 patient did not respond penile rehabilitation therapy and 9 patient refused additional therapy. Totally 26 (24,3%) of patients had erectile dysfunction. CONCLUSION: In conclusion, we found the similar functional outcomes of potency in patients who underwent RPP with current literature outcomes of other radical prostatectomy techniques such as open, laparoscopic and robotic assisted laparoscopic prostatectomy.