Doğal atık tohum katkılı polimerik kompozit malzemelerin hazırlanması ve fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Preparation of natural waste added polymeric composite materials and investigation of their physical properties
  1. Tez No: 621701
  2. Yazar: ZEYNEP ASENA KARATEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, doğal atık tohumları katkılı, farklı oranlarda doymamış polyester ve epoksi vinil ester reçinesi kullanılarak elde edilen kompozitlerin fiziksel özellikleri araştırılmıştır. Kompozitler, farklı oranlarda kütlece %10, %20, %30, %40 ve %50 olmak üzere, atık kahve, pamuk ve zeytin çekirdekleri kullanılarak oluşturulmuştur. Reçine olarak stiren bazlı doymamış polyester ve epoksi vinil ester reçineleri kullanılmıştır. Numunelerin oluşturulmasında el yatırma tekniği kullanılmıştır. Bitkisel atık lifler ilk olarak öğütme işlemine alınıp, 500 mikron boyutundaki elekten geçirildikten sonra, reçine ile birleştirilip kalıplara dökülmüştür. Yaklaşık 70 0C sıcaklık altında etüvde kürlendikten sonra özelliklerini incelemek için çeşitli testler uygulanmıştır. Elde edilen kompozitler yoğunluk, sertlik, düşük hızda darbe mukavemeti, termal gravimetrik analiz ve SEM analizleri gerçekleştirilmiştir. Sanayiye yönelik üretimde kullanılacak alternatif hammaddeler ortaya çıkarmak, maliyetlerin düşürülmesi ve atık olan eşyanın geri kazanılması önemli bir avantaj sağlamaktadır. Ayrıca atık olan eşyanın kazanımı çevre bilinci ve sosyal sorumluluk açısından önem arz etmektedir. Böylelikle daha düşük maliyetlerle daha dayanıklı çevre dostu yapılar oluşturulacaktır. Elde edilen veriler doğrultusunda ekolojik katkının yanı sıra, yeni iş kolları ve istihdam da sağlaması beklenmektedir. Bu çalışmada, sanayiye yönelik üretimde kullanılacak alternatif hammaddeler ortaya çıkarmıştır ve sosyal sorumluluk çerçevesinde atık olan hammaddelerin geri kazanılarak katma değer sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical properties of composites obtained using different ratios of unsaturated polyester and epoxy vinyl ester resins with natural waste seed were investigated. Composites were formed using waste coffee, cotton and olive beans in different proportions of 10%, 20%, 30%, 40% and 50% by mass. Styrene-based unsaturated polyester and epoxy vinyl ester resins were used as resins. Hand laying technique was used to form the samples. The plant waste fibers were first milled, passed through a 500 micron sieve, then combined with resin and poured into molds. After curing in an oven at a temperature of about 70 0C, various tests were performed to examine its properties. The obtained composites were subjected to density, hardness, low speed impact strength, thermal gravimetric analysis and SEM analyses were performed. It is an important advantage to find alternative raw materials to be used in industrial production, to reduce costs and to recycle waste. In addition, the recovery of waste goods is important for environmental awareness and social responsibility. Thus, more durable environmentally friendly structures will be formed at lower costs. In line with the data obtained, it is expected to provide new business lines and employment as well as ecological contribution. In this study, alternative raw materials to be used in industrial production have been revealed and within the framework of social responsibility, the raw materials that are waste are recovered and provided added value.