Malatya Battalgazi yurdunda kalan kız öğrencilerin ortoreksiya nevroza düzeyleri ile sağlıklı yaşam biçimi davranışlarının ilişkisinin incelenmesi
Examination of the relationship between orthorexia nevrosa levels and healthy lifestyle behaviors of female students in Malatya Battalgazi dormitory
- Tez No: 621714
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Malatya Battalgazi Yurdunda kalan kız öğrencilerin ortoreksiya nevroza (ON) düzeylerinin belirlenmesi ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları (SYBD) ile ilişkisinin incelenmesidir. Materyal ve Metot: Çalışmamız tanımlayıcı tipte kesitsel bir çalışma olup 2019 yılında yurtta kalan öğrenim gören 300 öğrenci üzerinde yapılmıştır. Çalışmada kullanılan anket formunda öğrencilerin sosyodemografik özellikleri, beslenme alışkanlıklarına yönelik sorular, Ortoreksiya Nevroza Değerlendirme Ölçeği (ORTO-15) ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II (SYBDÖ II) kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to determine the levels of orthorexia nevrosa (ON) of female students in Malatya Battalgazi Dormitory and to examine the relationship between these levels and healthy lifestyle behaviors (SYBD). Material and Method: Our study is a descriptive cross-sectional study conducted in 2019 on 300 female students staying at Malatya Battalgazi Dormitory. In the questionnaire form used in the study; sociodemographic characteristics of the students, questions about nutritional habits, Orthorexia Nevrosa Assessment Scale (ORTO-15) and Healthy Lifestyle Behaviors Scale II (SYBDÖ II) were used. In statistical analysis; Chi-square test, Student t, One Way ANOVA, Mann Whitney U, Kruskal Wallis, Spearman Correlation Test were used and the significance value was accepted as p< 0.05. Results: It has been found that 16.7% of the students have a tendency to orthorexia and the total point average of SYBD is 120.8 ± 19.05.