The use of asbestos as a construction material in public buildings: a case study
Kamu binalarında yapı malzemesi olarak asbestin kullanımına ilişkin vaka çalışması
- Tez No: 621715
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA TOKSOY KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Jeoloji Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Public Health, Geological Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Asbest mineralleri, fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle 20. yüzyılın başından itibaren, özellikle yapı sektörü olmak üzere bir çok endüstriyel alanda kullanılmıştır. Endüstride yaygın olarak tercih edilmesine rağmen, asbestin sağlık üzerindeki kansorejen etkisi tanımlanmıştır. Bu nedenle, dünya genelinde asbest minerallerinin kullanımı yasaklanmıştır. Ancak, Türkiye'de günümüzde kentsel dönüşüm projeleri sebebiyle asbestin sağlığa olumsuz etkisi gündeme gelmiştir. Bu çalışmanın asıl amacı, kamu binalarında asbest kullanımı amacıyla yapı malzemelerini incelemektir. Tez çalışması süresince, saha ve laboratuvar çalışması olarak iki aşamalı araştırma metodolojisi uygulanmıştır. İlk aşamada, Ankara'da 5 farklı yerleşkede bulunan 1960-1980 tarihleri arasında yapılmış 10 kamu binası seçilmiş olup; bu binalardan, duvar, yer kaplaması ve yalıtım malzemesinden oluşan toplamda 150 numune alınmıştır. Araştırmanın ikinci aşaması ise numunelerin mineralojik ve petrografik incelenmesi için laboratuvar ortamında yürütülmüştür. Numuneler öncelikli olarak, stereo mikroskop altında incelenerek lifli yapılarının yoğunluğuna göre sınıflandırılmışlardır. Sonraki adımda ise, polarize ışık mikroskobu altında numunelerin asbest içerikleri ve türleri incelenmiştir. Araştırma bulguları, 150 numunenin %47'sinde asbest olduğunu göstermektedir. Ayrıca, asbest minerallerinin sadece yalıtım malzemelerinde değil duvar ve yer malzemelerinde de kullanıldığı tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, numuneler içerisinde, insan sağlığı açısından en riskli olan asbest türlerinden amosit ve krosidolit dahil tüm altı asbest tipinin de bulunduğunu ortaya koymaktadır. Bu tez çalışmasının asıl yeniliği, yapı malzemesi olarak kullanılan asbestin tahmin edilenden daha çok olduğununu açık bir şekilde anlatmaktır. Üstelik bu araştırma, asbest farkındalığını arttırarak, Türkiye'deki yıkım ve bakım-onarım süreçlerinden önce, hem çalışan hem de halk sağlığını korumak için asbest risk değerlendirmesinin uygulanmasının önemini vurgulayacaktır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of the 20th century, asbestos minerals due to its physical and chemical properties were used in many industrial areas, especially construction. Despite its common preference in industry, carcinogenic effects of asbestos on health were identified. Therefore, use of asbestos minerals was forbidden worldwide. Nevertheless, at present, the negative health effects become a significant issue because of urban transformation projects, even in Turkey. The main objective of this study is to assess construction materials within the scope of asbestos usage in the public buildings. The research methodology followed in this study has two main stages as field and laboratory work. In the first stage, 10 public buildings built between 1960 and 1980, were selected at 5 different locations in Ankara. A total of 150 samples which include wall, floor coverings and insulation materials, were taken from these buildings. The second stage of the research was conducted at the laboratory to examine the samples mineralogically and petrographically. The samples firstly were grouped based on the density of fibrous content under stereo microscope. Following this step, asbestos content and type were examined by polarized light microscope. Research findings revealed that asbestos is present in 47% of 150 samples. Moreover, asbestos minerals were used not only in insulation materials, but also in wall and floor materials. The obtained results indicate the existence of all six asbestos types including the most risky ones as amosite and crocidolite for human health. The main novelty of this thesis study is that it clarifies the use of asbestos as construction materials to be more than it is estimated. This research, moreover, expand asbestos awareness, and make generalization for the asbestos risk assessment use before demolition and maintenance-repair processes in Turkey, in order to protect both employee and public health.