Koroner arter bypass greft materyallerinde vasküler tonusun kontrolünde tromboksan reseptörünün etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of thromboxane receptor on control of vascular tone in coronary artery bypass graft materials
- Tez No: 621730
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLSEV ÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Koroner arter bypass operasyonu sonrasında kullanılan antitrombositik ilaç olan aspirin, tromboksan (TxA2) sentezini inhibe ederek safen ven (SV) ve internal mammariyal arter (IMA) gibi bypass greft materyallerin açık kalma oranını arttırmaktadır. Ancak, bypass operasyonu sonrasında hastaların bir kısmında aspirin direnci görülmektedir. Bu nedenle, bypass operasyonunu sonrası TxA2'nin etkisini spesifik olarak inhibe eden yeni tedavi yaklaşımlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Çalışmamızda SV ve IMA'da vasküler tonusun kontrolünde TxA2 yolağının etkisinin incelenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla izole organ banyosu kullanılarak, TP reseptör antagonisti (BAY u3405), aspirin ve TxA2 sentaz inhibitörünün (furegrelat); çeşitli spazmojenlere [prostaglandin (PG)E2, , PGF2α, U46619, fenilefrin ve araşidonik asid (AA)] karşı gelişen vasküler reaktivite üzerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca, furegrelat varlığında diğer prostanoidlerin yönüne bir kayma gerçekleşip gerçekleşmediğini değerlendirmek için greft materyalleri furegrelat ile birlikte PGI2 reseptör antagonisti (CAY10441) veya PGE2 (EP4) reseptör antagonisti (GW627368X) inkübe edilerek PGE2 kümülatif olarak artan dozlarda uygulanmıştır. Bulgularımızda, BAY u3405'in her iki greft materyalinde de PGE2, PGF2α, U46619 ve AA'nın oluşturduğu kasılma yanıtlarını önemli ölçüde inhibe ettiği gösterilmiştir. Aspirin; IMA preparatlarında fenilefrinin oluşturduğu kasılma yanıtlarını anlamlı ölçüde arttırmakta, SV preparatlarında ise AA'nın oluşturduğu kasılma yanıtını anlamlı ölçüde azaltmaktadır. Furegrelat, her iki greft materyalinde; PGE2 ve AA'nın oluşturduğu kasılma yanıtlarını anlamlı ölçüde azaltmıştır. Furegrelata ek olarak, CAY10441 ve/veya GW627368X varlığında, furegrelatın sebep olduğu vasküler tonustaki azalma ortadan kalkmıştır. Sonuçlarımız, bypass operasyonu sonrasında aspirine alternatif olarak BAY u3405 veya furegrelat kullanıldığı takdirde bypass operasyonu sonrasında meydana gelen spazmın önlenmesine katkı sağlayacağını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Aspirin, the antithrombotic drug used after the coronary artery bypass operation, inhibits thromboxane (TxA2) synthesis and increases the patency rate of bypass graft materials such as saphenous vein (SV) and internal mammary artery (IMA). However, aspirin resistance is observed in some patients after bypass operation. Therefore, novel treatment approaches that specifically inhibit TxA2 effect is necessary. We aimed to investigate the effect of TxA2 pathway in the control of vascular tone in SV and IMA. Using an organ bath system, vascular reactivity induced by different spasmogens; [prostaglandin (PG)E2, PGF2α, U46619, phenylephrine or arachidonic acid (AA)] were tested in SV and IMA preparations in the presence of: TP receptor antagonist (BAY u3405), aspirin and TxA2 synthase inhibitor (furegrelate). In order to evaluate whether there is a shift towards other prostanoids in the presence of furegrelate, IP receptor antagonist (CAY10441) and/or PGE2 (EP4) receptor antagonist (GW627368X) were used. Our results demonstrate that BAY u3405 significantly inhibits the contraction responses induced by PGE2, PGF2α, U46619 and AA in IMA and SV. Aspirin significantly increases the contraction responses induced by phenylephrine in IMA and reduces the contraction response induced by AA in SV. Furegrelate significantly reduces the contraction responses induced by PGE2 and AA in both grafts. The reduced contraction induced by PGE2 in the presence of furegrelate is reversed by CAY10441 with/without GW627368X. We suggest that BAY u3405 or furegrelate could be used as an alternative to aspirin after bypass operation and contribute to the prevention of spasm that occurs after bypass operation.