Koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastaların başetme ve uyum sürecinin incelenmesi
Determination investigation of the coping and adaptation process of patients who had coronary arter bypass greft surgery
- Tez No: 881249
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu araştırma, koroner arter bypass greft ameliyatı olan hastaların başetme ve uyum sürecinin incelenmesi amacıyla yapıldı. Tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırmanın örneklemini bir üniversitenin İstanbul ili Asya yakasında eğitim ve araştırma hastanesinin kalp-damar cerrahisi servislerinde Şubat-Kasım 2022 tarihleri arasında koroner arter bypass greft ameliyatı olan 207 hasta oluşturdu. Araştırma verilerini toplarken“Hasta Tanıtım Formu”ile“Başetme ve Uyum Süreci Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplar t testi, Shapiro-Wilk testi, Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, Dunn-Bonferroni testi ve pearson korelasyon analizi kullanıldı. Araştırmaya katılan hastaların %80,2'si erkek, %63,3'ü ilkokul mezunu, %56'sının geliri giderinden az ve %97i'i evlidir. Hastaların %60,4'ünün ameliyat öncesi göğüs ağrısı şikayeti olduğu, %44,9'unun ameliyattan önce yürürken nefes darlığı ve sıkışma hissi yaşadığı, %76,8'inin ameliyatının üzerinden 3 ay geçtiği, %45, 9'unun 3 damarının değiştiği bulundu. Araştırmadaki hastaların Başetme ve Uyum Süreci Ölçeği puan ortalamasının 101,16±18,46 olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the coping and adaptation process of patients undergoing coronary artery bypass graft surgery. The sample of the descriptive and correlational study consisted of 207 patients who underwent coronary artery bypass graft surgery between February and November 2022 in the cardiovascular surgery services of a university's training and research hospital on the Asian side of Istanbul.“Patient Information Form”and“Coping and Adaptation Process Scale”were used to collect the research data. Descriptive statistics, independent groups t test, Shapiro-Wilk test, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Dunn-Bonferroni test and Pearson correlation analysis were used to evaluate the data. Among the patients who participated in the study, 80.2% were male, 63.3% were primary school graduates, 56% had income less than expenses and 97% were married. It was found that 60.4% of the patients complained of chest pain before surgery, 44.9% experienced shortness of breath and a feeling of tightness while walking before surgery, 76.8% were 3 months postoperative, and 45.9% had 3 blood vessels changed. The mean score of the Coping and Adaptation Process Scale was 101.16±18.46.