Yönetici hemşirelerin liderlik tarzı ile hemşirelerin örgütsel bağlılığı arasındaki ilişki
The relationship between leadership styles of executive nurses and organizational commitment of nurses
- Tez No: 621734
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışması, yönetici hemşirelerin liderlik tarzları ile hemşirelerin örgütsel bağlılıkları arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini, özel bir sağlık grubuna ait 15 hastanede çalışan hemşireler (N=2619) oluştururken, örneklemini ise araştırmaya katılmayı onaylayan 405 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından oluşturulan 10 soruluk anket formu, Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği (MLQ 5X) ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizinde tanımlayıcı ve ileri istatistiksel analizlerden yararlanıldı. Araştırmanın sonucunda hemşirelerin Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği dönüşümcü liderlik alt boyutu puan ortalaması 2,61±0,78, etkileşimci liderlik alt boyutu puan ortalaması 1,85±0,49, liderlik davranışları alt boyutu puan ortalaması 2,53±0,90, Örgütsel Bağlılık Ölçeği duygusal bağlılık puan ortalaması 4,58±1,15, devam bağlılığı puan ortalaması 3,71±1,01 ve normatif bağlılık puan ortalaması 4,23±1,08 ve örgütsel bağlılık genel puan ortalaması 4,17±0,84 olarak bulunmuştur. Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği ve Örgütsel Bağlılık Ölçeği ile sosyo-demografik veriler arasında anlamlı farklar bulunmuştur. Buna göre yönetici hemşirelerin dönüşümcü liderliği daha çok benimsediği (2,61±0,78) ve hemşirelerin daha çok duygusal bağlılık düzeyinde kuruma bağlı olduğu görülmüştür (4,58±1,15). Çok Faktörlü Liderlik Ölçeği genel ve alt boyutları ile Örgütsel Bağlılık Ölçeği genel ve alt boyutları arasındaki ilişki incelendiğinde dönüşümcü liderlik (r=0,362, p0,05) ve örgütsel bağlılık arasında anlamlı ilişki olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This master thesis study was conducted in a descriptive and relationship-seeker type in order to determine the relationship between the leadership styles of executive nurses and the organizational commitment of nurses. The population of the study consisted of nurses (N = 2619) working in 15 hospitals belonging to a private health group, while the sample consisted of 405 nurses who agreed to participate in the study. The 10-question questionnaire form created by the researcher, Multi-Factor Leadership Scale (MLQ 5X) and Organizational Commitment Scale were used to collect the data. Descriptive and advanced statistical analyzes were used in the analysis of the data. As a result of the research, the nurses' Multifactor Leadership Scale transformational leadership sub-dimension mean score was 2.61 ± 0.78, the interactive leadership sub-dimension mean score was 1.85 ± 0.49, the leadership behavior sub-dimension mean score was 2.53 ± 0.90, Organizational Loyalty Scale mean emotional commitment point average 4.58 ± 1.15, attendance commitment point average 3.71 ± 1.01 and normative commitment point average 4.23 ± 1.08 and organizational commitment overall point average 4.17 ± 0.84 found to be. Significant differences were found between the Multi-Factor Leadership Scale and the Organizational Commitment Scale and socio-demographic data. Accordingly, it was observed that the manager nurses adopted transformational leadership more (2.61 ± 0.78) and nurses were more dependent on the institution at the level of emotional commitment (4.58 ± 1.15). When the relationship between the general and sub-dimensions of the Multifactor Leadership Scale and the overall and sub-dimensions of the Organizational Commitment Scale are analyzed, the transformational leadership (r = 0.362, p 0.05) and organizational commitment.