Hemşire yöneticilerin karanlık liderlik özellikleri ile hemşirelerin sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between the dark leadership characteristics of nurses' managers and their silent resignation behavior
- Tez No: 962297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AZİZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Nursing, Healthcare Management
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Son yıllarda liderliğin yalnızca olumlu yönleri değil, çalışanlar ve örgüt üzerindeki olumsuz etkileri de araştırmaların odağı haline gelmiştir. Karanlık liderlik, çalışanlara zarar veren ve örgütsel işleyişi bozan liderlik tarzlarını kapsamaktadır. Bu tarz liderliğin çalışanlar arasında sessiz istifa gibi olumsuz sonuçlara yol açabileceği düşünülmektedir. Bu araştırma, hemşire yöneticilerin karanlık liderlik özellikleri ile hemşirelerin sessiz istifa davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bir kamu hastanesinde görev yapan 217 hemşire ile yürütülmüş; veriler“Karanlık Liderlik Algısı Ölçeği”ve“Sessiz İstifa Ölçeği”ile toplanmıştır. Verilerin analizinde NCSS 2020 programı kullanılmıştır. Tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra, normal dağılım gösteren veriler için Bağımsız Örneklem t-testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA), normal dağılmayan veriler için ise Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis testleri uygulanmıştır. Anlamlı fark görülen gruplarda Bonferroni ve Dunn post-hoc testleri yapılmıştır. Ayrıca, değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson ve Spearman korelasyon analizleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, not only the positive aspects of leadership but also its negative impacts on employees and organizations have become the focus of research. Dark leadership encompasses leadership styles that harm employees and disrupt organizational functioning. It is thought that such leadership styles may lead to negative outcomes such as quiet quitting among employees. This study was conducted to examine the relationship between nurse managers' dark leadership characteristics and nurses' quiet quitting behaviors. The research was carried out with 217 nurses working in a public hospital, and data were collected using the“Dark Leadership Perception Scale”and the“Quiet Quitting Scale.”The data were analyzed using the NCSS 2020 software. In addition to descriptive statistics, Independent Samples t-test and One-Way ANOVA were used for normally distributed data, while Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis tests were applied for non-normally distributed data. Bonferroni and Dunn post-hoc tests were conducted for groups where significant differences were found. Moreover, relationships between variables were examined using Pearson and Spearman correlation analyses.