Basketbola özgü dar alan oyunları ve geleneksel dayanıklılık antrenmanlarının bazı performans parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of basketball-specific small-sided games and traditional endurance training on some performance parameters
  1. Tez No: 621733
  2. Yazar: İDRİS KAYANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET GÜNAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı; basketbola özgü dar alan oyunları ve geleneksel dayanıklılık antrenmanlarının bazı performans parametreleri üzerine etkilerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Bingöl Üniversitesi BESYO (Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu) Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü 1. sınıfta okuyan rastgele 24 erkek öğrenci katılmıştır. Öğrenciler rasgele 8'er kişilik dar alan oyun grubu (n=8) geleneksel dayanıklılık antrenman grubu (n=8) ve kontrol grubu (n=8) olmak üzere 3 gruba ayrılmıştır. Öğrenciler haftada 3 gün düzenli antrenmana alınmıştır. Dar alan grubu her antrenmanda 4x4 yarı sahada (15x14) 4'er dakikalık 4 set basketbol oynamışlardır. Geleneksel dayanıklılık antrenman grubu 4'er dakikalık 4 set sürekli düz koşu antrenmanları yapmışlardır. Antrenman gruplarının setler arasında 2 dakika dinlenmeleri sağlanmıştır. Kontrol grubuna ise herhangi bir antrenman programı uygulanmamıştır. Antrenmana başlamadan önce ön test ölçümleri alınmıştır. Ön testlerden sonra 8 hafta, haftada 3 gün asıl antrenmanlara başlanmıştır. 8 haftalık dar alan ve geleneksel dayanıklılık antrenmanlarının uygulanmasından sonra grupların antropometrik ve performans ölçümü son testleri alınmıştır. Çalışmada; boy uzunluğu, vücut ağırlığı, BKİ (Beden Kütle İndeksi), triceps, biceps, subscapula, subrailiac, baldır (calf) deri kıvrım kalınlığı (yağ ölçümleri), gevşek biceps ve baldır (çevre ölçümleri), dirsek ve diz (genişlik ölçümleri), dikey sıçrama, durarak uzun atlama, 10m, 20m, 30m sürat, lane çeviklik testi, el kavrama kuvveti, sırt kuvveti, bacak kuvveti ve YO-YO aralıklı toparlanma testi 1 (performans testleri) ölçümleri alınmıştır. Elde edilen verilerin analizi SPSS 23.0 paket programında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the effects of basketball-specific small side games and traditional endurance training on some performance parameters. Twenty four male students of first grade studying at department of Physical Education and Sports Teaching of Bingöl University School of Physical Education and Sports were chosen randomly and included in the study. The students were randomly divided into 3 groups such as 8 small side play groups (n = 8), traditional endurance training group (n = 8) and control group (n = 8). Students trained regularly three days a week. The small side group played four sets of basketball for four minutes in 4x4 half court (15x14) during each training session. The traditional endurance training group did 4 sets of 4-minute continuous running exercises. Training groups were allowed to rest for two minutes between sets. The control group did not receive any training program and their pre-test measurements were taken before the training started. After the pre-tests, the actual training was performed three days a week for eight weeks. After eight weeks of small side and traditional endurance training, anthropometric and performance measurements of the groups were taken. Length, body weight, BMI, triceps, biceps, subscapula, subrailiac, calf skinfold thickness (fat measurements), loose biceps and calf (circumference measurements), elbow and knee (width measurements), vertical jump, standing long jump, 10m, 20m, 30m speed, lane agility test, hand grip strength, back force, leg force and YO-YO intermittent recovery test (performance tests) measurements were taken. The analysis of the data was evaluated in SPSS 23 package program.