Obez çocuk ve adölesanlarda insülin rezistansının ventriküler repolarizasyon değerlerine olan etkisi
The effect of insulin resistance on ventricular repolarization values in obese children and adolescents
  1. Tez No: 621786
  2. Yazar: ZEHRA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERVAN BEKDAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Sıklığı gün geçtikçe artan obezite morbidite ve mortaliteyi arttırması nedeniyle önemli bir sağlık sorunudur. Bir sebebinin de obezite olduğu koroner kalp hastalığı dünyada en sık ölüm nedenidir. Obezite; kardiyovasküler hastalıklara yatkınlık oluşturarak aritmi riskini de arttırabilmektedir, ventriküler repolarizasyon anormallikleri, kalbin ventriküler aritmilere duyarlılığını arttırarak ani kardiyak ölüme yol açabilmektedir. İnsülin direncinin bu anormalliklere katkısının olup olmadığı bilinmemektedir. Çalışmamız obezlerde insülin direncinin kardiyak ileti sisteminde bir etkisinin olup olmadığını incelemeyi amaçlamaktadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 6-18 yaş arası VKİ 95. persentilin üzerinde olan 50 obez ile 47 sağlıklı çocuk ve adölesan dâhil edildi. Tüm olguların fizik muayeneleri ve antropometrik ölçümleri yapıldıktan sonra biyokimyasal tetkikleri yapıldı, EKG'leri çekildi, EKG dalgaları ve intervallerTorQ 150 mm Digital Caliper LCD cihazı ile büyütülerek elle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
The Aim: Obesity with increasing frequency is an important health problem, because of its increasing effect on the morbidity and mortality. Coronary hearth disease is World's leading cause of death and obesity is one of tehe causes of coranary heart diseases. Obesity can increase the risk of arrhythmia by predisposing to cardiovascular diseases, abnormalities of ventricular repolarization may increase the sensitivity of the heart to ventricular arrhythmias, leading to sudden cardiac death. It is not known whether insulin resistance contributes to these abnormalities. Our study aims to investigate whether insulin resistance has an effect on cardiac conduction system in obese patients. Materials and Methods: 50 obese and 47 healthy children and adolescents between the ages of 6 and 18 and whose BMI was above the 95th percentile were included in the study. After physical examination and anthropometric measurements of all cases, biochemical tests were performed, ECG was performed, ECG waves and intervals were measured manually by magnifying with TorQ 150 mm Digital Caliper LCD device. Results: Of the obese group, 19 were male (38%), 31 were female (62%) and 27 were child (54%), 23 were adolescent (46%) and their ages were 11.3 ± 3.5 years.