Deprem bölgelerinde yapılacak binalar hakkında yönetmelik (Dbybhy 2007) ile Türkiye bina deprem yönetmeliği (Tbdy 2018) revizyonlarının karşılaştırılması
A comparison of 'Turkey earthquake regulation' revision 2007 and revision 2018 from different aspects
  1. Tez No: 621800
  2. Yazar: MURAT DELİKTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İHSAN KARAGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasarım ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Deprem Yönetmelikleri Deprem Bölgelerinde, depremin yıkıcı sonuçlara yol açmaması veya mümkün olan en az hasar ile atlatılması amacını taşımaktadır. Deprem yönetmelikleri, yapıların hangi esaslara göre yapılması gerektiği, bulunduğu zeminin karakteristik ve yapısal özelliklerine göre bina ve sistem hesabı ile yapılması gerekli doğru projelendirme hususları yer alır. Türkiye'de şu ana kadar 10 deprem yönetmeliği yayınlanmıştır. Hepsinin revize edilip güncellenmesi de zaman içinde gelişen şartlar, yenilenen teknoloji ve oluşan bilgi birikimine sebebiyledir. Ve bundan sonra da güncellenmeye devam edecektir. Bu Tez çalışmasında, 2007 ve 2018 Deprem yönetmeliklerinin farklı açılardan karşılaştırılarak, elde edilen sonuçlar ve gelişmeler ortaya konulmaya çalışılmıştır.. Geometrik özellikleri ve kullanım amaçları aynı olan taşıyıcı sistem konfigürasyonu farklı binaların aynı bölgelerde ve zeminlerde 2 farklı revizyona göre oluşturulan hesap sistemi içinde oluşan gerilmeler ve yükler hesaplanmış ve kıyaslanmıştır. Çalışma yapılırken aynı bölgede yapılmış konut tipi yapılar seçilerek hesaplamalar sonucu ortaya çıkan davranış ve performansları ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, It has been tried to compare the Turkey Earthquake Regulation Rev2007 and 2018 from different aspects and to present the results and developments. Based on the same structural analysis system, Stresses and loads, that are calculated and compared. according to 2 different regulation revisions, has been studied for similar type of building and geometric properties but different bearing system configration. During the study, 4, 5, 6, 12 storey residential buildings constructed in the same region has been selected and their behavior and performances resulting from the calculations has been measured.